با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و همچنین کوچک‌تر شدن فضای خانه‌ها، آبگرمکن‌های قدیمی جای خود را به آبگرمکن دیواری داده اند. آبگرمکن دیواری علاوه بر اندازه کوچکتر، مزایای دیگری نیز نسبت به مدل‌های بزرگ و قدیمی دارد که از جمله آنها میتوان به بازدهی بالاتر، صدای کمتر و ظاهر زیباتر اشاره کرد. در واقع مهم‌ترین مزیت آبگرمکن دیواری، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. آبگرمکن‌های دیواری نیز مانند هر دستگاه دیگری ممکن است در کار خود به مشکل بخورند. در این مطلب، روش عیب یابی و تعمیر آبگرمکن دیواری را به شما خواهیم گفت تا در شرایط مختلف و درصورت بروز مشکل، بتوانید علت آن را یافته و آن را حل نمایید.

آبگرمکن چیست:

آبگرمکن، وسیله ای که جهت تولید آب گرم مصرفی ( صنعتی یا خانگی) و تولید گرمای مورد نیاز به کار گرفته می شود. منبع تولید انرژی بسته به نوع آبگرمکن متفاوت است.
در مصارف صنعتی اغلب از آبگرم‌کن‌هایی استفاده می‌شود که توان تولید بخار فوق داغ را داشته باشد. آبگرمکن از جمله وسایلی ست که به منظور تهیه آب گرم منازل تهیه می شود. این وسیله در واقع به منظور راحتی و آسایش خانواده تامین می گردد و چنانچه اصول ایمنی در کارکردن با آن رعایت نشود می تواند خطر ساز و فاجعه آفرین باشد.

انواع آبگرمکن:

۱- آبگرمکن های نوع مستقیم: نفتی، گازی، الکتریکی (منبع انرژی، درون آبگرمکن تعبیه شده است)

۲- آبگرمکن های نوع غیرمستقیم: دوجداره، کویلی، آبگرمکن خورشیدی (منبع انرژی در جای دیگری قرار دارد. مانند آبگرمکن هایی که منبع تولید انرژی آن ها در موتورخانه ها قرار دارد).

1)آبگرمکن نفتی

2)آبگرمکن گازی

3)آبگرمکن گاز فوری

4)آبگرمکن الکتریکی

5)آبگرمکن دوجداره

6)آبگرمکن کویلی

7)کلکتور خورشیدی (گردآور خورشیدی)

آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری | چگونه آبگرمکن خود را تعمیر کنیم؟

بسیاری از مدل‌های آبگرمکن دیواری جدید و مدرن، از نوع هوشمند هستند. اگر آبگرمکن شما از این نوع است،  پیدا کردن مشکل و طبیعتا تعمیر آبگرمکن دیواری راحت تر خواهد بود. پس اگر قصد خرید آبگرمکن دیواری را دارید و بودجه شما اجازه می‌دهد، پیشنهاد ما به شما آبگرمکن دیواری هوشمند است. البته طبیعتا با بالا رفتن امکانات، قیمت آبگرمکن دیواری هم بالا میرود. با وجود این، اغلب آبگرمکن‌هایی که در خانه‌های مردم استفاده میشوند، فاقد این ویژگی‌ها هستند و برای رفع مشکل ابتدا باید با بررسی نشانه‌ها منبع آن را پیدا کرد. به همین منظور این مطلب را به آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری اختصاص داده‌ایم. اغلب مشکلاتی که برای آبگرمکن دیواری پیش می‌آیند را با هم مرور می‌کنیم و سپس به شرح هرکدام می‌پردازیم.

روش عیب یابی و تعمیر آبگرمکن دیواری به دلیل جرقه نزدن

آبگرمکن نفتی:

در آبگرمکن های نفتی، نفت منبع تولید انرژی و حرارت است. نفت پس از عبور از کاربراتور به وسیله لوله های رابط به اجاق (محفظه احتراق) می رسد و در آنجا در مجاورت هوایی که از روزنه های اجاق وارد می شود ، مشتعل شده و ایجاد حرارت می کند. گرمای حاصل از سوخت باعث گرم شدن آب می شود. تعیین میزان سوخت ورودی به دستگاه، توسط کاربراتور انجام می شود. مقداری از حرارت در دودکش ها تلف شده و به همراه میزان قابل توجهی دود از دودکش خارج می گردد. به طور مثال آبی با دمای ۵۰ درجه سانتی گراد مورد نیاز است ،کاربراتور را روی عدد ۳ قرار می دهیم، وقتی دمای آب به ۵۰ رسید، ترموستات با تشخیص درجه گرمای آب، مانع از سوخت رسانی کامل به دستگاه می شود، (به طور کامل آن را نمی بندد تا همچنان شعله در اجاق داشته باشیم و خاموش نشود.) و در واقع کاربراتور همیشه نشتی دارد. هر چه دودکش بلندتر باشد مکش آن بیشتر شده و موجب انتقال دود به سمت بالا می گردد.
چنانچه در دود حاصل از سوختن شعله، هوا (اکسیژن) وجود داشته باشد، دود به رنگ سفید خواهد بود. دود سیاه رنگ نشان دهنده وجود سوخت ناخالص در ماده سوختنی ست. ظرفیت حرارتی آبگرمکن را، کاربراتور، اجاق و عددی که روی کاربراتور است ، تعیین می کند.

آبگرمکن نفتی

آبگرمکن گازی:

در آبگرمکن گازی، گاز منبع تولید انرژی و حرارت است و به دو صورت کپسول و گاز شهری وجود دارد. کپسول ها حاوی مایع تحت فشار هستند.

در آبگرمکن های گازی، زمانی که ترموستات به درستی کار نکند، دما و فشار درون دستگاه افزایش می یابد.شیر اطمینان در دستگاه های استاندارد به منظور کاهش فشار درون دستگاه و ممانعت از ترکیدن آبگرمکن تعبیه شده است. آب داغ از لوله متصل به شیر اطمینان، خارج شده و فشار کاهش می یابد.
شیر پیلوت موجب می شود همواره شعله کوچکی روشن باشد. عدم وجود شعله پیلوت در دستگاه آبگرمکن سبب می گردد محیط از گاز اشباع شده و با هر جرقه ای خطر انفجار وجود داشته باشد.

آبگرمکن گازفوری:

یکی از معایب این نوع آبگرمکن ها، قطع شعله بلافاصله پس از بستن شیر آب گرم می باشد. در صورت بستن شیر آب گرم شعله قطع شده و آب سرد خواهد شد، البته شعله پیلوت همچنان روشن است.

آبگرمکن گاز فوری

آبگرمکن الکتریکی:

این آبگرمکن آلودگی نفت و گاز ندارد. آبگرمکن های الکتریکی ساده ترین و سالم ترین (کمترین میزان آلودگی) نوع آبگرمکن ها هستند، البته اگر برق ارزان در اختیار ما باشد. هرگاه دما به میزان مورد نیاز رسید، ترموستات جریان الکتریکی را قطع می کند. در آبگرمکن برقی، دمای آب با یک ترموستات کنترل می شود (چنانچه دمای آب از حد مطلوب بالا تر رود، المنت خاموش شده و چنانچه دمای آب از حد مطلوب پایین تر بیاید، المنت روشن می شود) و این بدان معناست که در کل ساعات شبانه روز و بسته به مصرف آب، از برق استفاده می شود.

آبگرمکن الکتریکی

آبگرمکن دوجداره:

در آبگرمکن های دوجداره، جهت جلوگیری از اتلاف گرما، از عایق در جداره خارجی آبگرمکن استفاده می شود.

منبع دوجداره

آبگرمکن کویلی:

در آبگرمکن کویلی، زمانی که آب به دمای مورد نیاز رسید، پمپ، جریان آب را قطع می کند. در صورت نیاز مجدد به آب گرم، ترموستات پمپ را به کار می اندازد و جریان دوباره تکرار می شود.

آبگرمکن کویلی

کلکتورخورشیدی(گردآورخورشیدی):

کلکتورهای حرارتی خورشیدی به عنوان قلب سیستم های گرمایش خورشیدی وظیفه جذب انرژی خورشید را بر عهده دارند.
این کلکتورها به دو دسته کلی متمرکز کننده و غیر متمرکز کننده تقسیم می گردند.کلکتورهای غیرمتمرکز کننده شامل کلکتورهای صفحه تخت و کلکتورهای لوله خلاء می باشند که برای تامین آب گرم و گرمایش فضا به کار می روند. این کلکتورها از بخش های صفحه جاذب، شیشه، عایق و قاب تشکیل شده اند. کلکتورها معمولا از صفحاتی فلزی تشکیل می شوند که دارای پوششی جاذب هستند. در زیر این صفحات لوله هایی جوش خورده است که در داخل آنها سیال عامل به گردش در می آید و با عبور از طول لوله، گرم می شود. سیال گرم شده، حامل انرژی خورشیدی است که از آن در مصارف گوناگون استفاده می نمایند.

کلکتور خورشیدی

نکات ایمنی درمورد آبگرمکن:

لازم است هر ۳ ماه یک بار شیر های فشار شکن یا سوپاپ اطمینان را به صورت دستی فعال نموده تا رسوبات موجود در مسیر برطرف شده و از صحت عمل آن مطمئن شویم.

از سلامت ترموکوپل و سیستم حرارتی مطمئن شوید. برای این منظور باید درجه آبگرمکن را به شماره بالا برده در صورت استارت شدن مشخص است که سیستم سالم است و با انجام عمل عکس باید سیستم قطع گردد.

کلیه ی دیگ های بخار منبع آبگرمکن و منبع پکیج باید مجهز به شیر های خودکار یک طرفه باشند. تا ورود آب به مخزن امکان پذیر بوده و خروج آب امکان پذیر نباشد.

تمامی نکات ایمنی و استاندارد ملی برای لوازم گاز سوز باید در خصوص آبگرمکن رعایت شود.

خاموش شدن شعله آبگرمکن دیواری

 کارایی سیستم تخلیه را چک کنید
 ممکن است اتصالات برق به الکترود سست شده باشند.
 میزان ولتاژ برق ورودی به آبگرمکن دیواری را بررسی کنید.
 قطعات الکتریکی را چک کنید.
 از سالم بودن شیر کنترل جریان گاز مطمئن شوید.
 رسوب ایجاد شده روی سیم پیچ مشعل را با سمباده پاک کنید.

عواملی که موجب بروزانفجار می شوند:

خراب شدن ترموکوبل که باعث می شود در صورت خاموش شدن آبگرمکن جریان گاز به صورت اتومات قطع نشود و باعث نشت گاز و انفجار می شود.

عدم وجود شیر اطمینان

خرابی شیر اطمینان

شیر گاز آبگرمکن نباید به وسیله گاز سوز دیگری متصل باشد.

نوسان دمای آب

 سردوشی حمام و همچنین سر شیر‌ها را بررسی کنید. ایجاد رسوب در این قسمت‌ها باعث نوسان درجه حرارت آب می‌شود.
 فیلترها نباید کثیف یا دارای گرفتگی باشند.
 نوسان در فشار جریان آب نیز می‌تواند باعث ایجاد نوسان دما شود.

تنظیم نشدن دمای آب

 از مسدود نبودن دریچه خروجی آب اطمینان حاصل کنید.
 ممکن است فشار آب ورودی کم باشد.
 داخل محفظه احتراق را چک کنید تا جسم خارجی در آن نباشد.
 ممکن است مبدل حرارتی ترک خورده یا کثیف شده باشد.
 سنسور نباید خراب باشد.

گرم نشدن آب

 در فصول سرد سال ممکن است لوله ها یخ ببندند.
 عدم تامین حداقل جریان ورودی میتواند باعث گرم نشدن آب شود.
 شاید آبگرمکن دیواری را در دمای پایین تنظیم کرده باشید.
 اگر سنسور دمایی آبگرم کن مشکل داشته باشد میتواند باعث ایجاد مشکل شود.

بیش از حد گرم شدن آب

 ممکن است آبگرمکن دیواری را روی دمای خیلی بالا تنظیم کرده باشید.
 عملکرد سنسور دمایی را بررسی کنید.
 ممکن است علت گرم شدن بیش از حد آب در آبگرمکن دیواری، گرفتگی فیلتر باشد.

در نهایت به شما توصیه میکنیم از دستکاری آبگرمکن و تعمیر آن بدون تجربه قبلی جداً پرهیز کنید و تنها با ثبت درخواست تعمیرکار در محل در سایت پلاک، تقاضای تعمیرکار آبگرمکن در منزل خود را داشته باشید تا با کمترین هزینه و بالاترین امنیت، مشکل به وجود آمده برای آبگرمکن شما در اسرع وقت و در منزل خود شما حل شود.

    سبد خرید

    ورود