دغدغه بسیاری از صاحبان استخر، انتخاب سیستم ضدعفونی مناسب از میان گزینه های بسیاری است که پیش روی آنها قرار دارد. اما حقیقت این است که هیچ روشی بهترین روش نیست و برای هر استخر بنا به شرایط خاص آن باید گزینه متفاوتی انتخاب شود. برای انتخاب سیستم ضدعفونی آب استخر باید متغیرهای زیادی در نظر گرفته شود، از جمله هزینه های اولیه، هزینه های نگهداری، شرایط تعمیر و نگهداری، آب و هوا و نیز تعداد شناگران. در این مقاله، ما به طور خلاصه پنج روش متداول ضدعفونی آب استخر شنا را مورد بحث قرار داده و مزایا و معایب هر یک از آن ها را بیان می کنیم.

کلر:

از گذشته تا کنون، کلر بیشترین نقش را در ضدعفونی آب استخرها ایفا کرده است. کلر باکتری ها را تحت یک واکنش شیمیایی ساده از بین می برد. در این واکنش شیمیایی، کلر به یونهای اسید هیپوکلریت و هیپوکلرو تجزیه شده که باکتری ها را تا زمانی که خنثی شوند و یا از بین بروند، اکسید می کند.

مزایای ضد عفونی با استفاده از کلر:

معایب ضد عفونی با استفاده از کلر:

کلرزن نمکی:

ژنراتور کلر نمک با استفاده از یک فرآیند شیمیایی به نام الکترولیز ، اسید هیپوکلرو (ضدعفونی کننده) را از محلول نمک و آب جدا کرده و وارد آب استخر می‌کند.  ویژگی کلیدی کلرزن نمکی که آن را از سایر روش ها متمایز می کند، توانایی بازیافت خودبخودی است. پس از این که اسید هیپوکلرو آب استخر را ضد عفونی کرد، به نمک تبدیل شده و سپس پروسه تکرار می شود.  کلر زن نمکی به تازگی در بین صاحبان استخرهای خانگی محبوبیت زیادی به دست آورده است، و به نظر می رسد در آینده نزدیک بازار، فروش آن گسترده تر گردد.

مزایای استفاده از کلر زن نمکی:

معایب استفاده از کلر زن نمکی:

برم:

برم بسیار شبیه به کلر است و در ضدعفونی استخر استفاده می شود. فراورده های جانبی برم آن را از کلر متمایز می کند همانطور که گفته شد، هنگامی که کلر با آلاینده های موجود در آب استخر واکنش نشان می دهد، کلرامین تشکیل می شود  به طور مشابه، وقتی برم با آلاینده های موجود در استخر واکنش نشان می دهد، بروموآمین تشکیل می شود . تفاوت، در اثر این فراورده های جانبی در استخر است. در حالی که کلرامین هیچ سودی برای استخر ندارد، بروموآمین ویژگی های ضدعفونی برم را حفظ می کند. به همین دلیل، بسیاری از صاحبان استخر، برم را به عنوان ضدعفونی کننده استخر خود انتخاب می کنند.

مزایای استفاده از ضد عفونی کننده برم:

معایب استفاده از ضد عفونی کننده برم:

ازن:

ازن یک گاز معدنی ناپایدار حاصل از برخورد اتم های اکسیژن با مولکول های اکسیژن است .با قرار دادن مولکول های اکسیژن در معرض یونیزاسیون با ولتاژ بالا و یا اشعه ماوراء بنفش، ازن تولید می شود بیشتر ازن ژنراتور ها از فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا استفاده می کنند زیرا منجر به غلظت بالاتری از ازن می شود. (20٪ توسط فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا در مقابل 5٪ توسط اشعه ماوراء بنفش)

مزایای استفاده از ضدعفونی کننده ازن:

معایب استفاده از ضدعفونی کننده ازن:

یونیزه کننده:

یونیزه کننده، یون های مس و فلزات سخت را در آب استخر آزاد می کند و در واقع، باکتری هارا با قرار دادن در معرض این یون ها از بین می‌برد دو شکل از یونیزه کننده وجود دارد: یونیزه الکتریکی، که با استفاده از برق، فلزات را تا زمانی که یون آزاد کنند، شارژ می کند و یونیزه کارتریج معدنی، که با استفاده از جریان پیوسته آب از یک بسته مواد معدنی، یونهای فلزی آزاد می کند.

مزایای استفاده از ضدعفونی کننده یونیزه کننده:

معایب استفاده از ضدعفونی کننده یونیزه کننده:

    سبد خرید

    ورود