فیلتر کارتریج یا فیلتر میکرونی معمولا در جایی که میزان مواد معلق در سیال کمتر از PPM 100 باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلترها غالبا در بخش های پیش تصفیه یا به عنوان فیلتر شفاف ساز نهایی (Polishing Filter) به کار می روند.

در فیلتر کارتریج ذرات موجود در سیال در زمان عبور از فیلتر در میان مدیوم فیلتر گیر کرده و مایع فیلتر شده به صورت شفاف از این فیلتر خارج می شود. این نوع فیلترها ۱۰۰ درصد از الیاف pp ساخته می شوند. این فیلتر ها در دسته فیلتر های عمقی قرار میگیرند. بدین معنی که جریان سیال بصورت عمودی از لایه خارجی به سمت لایه داخلی فیلتر حرکت می کند. ذرات ریز موجود در سیال در لایه های داخلی این فیلترها به دام می افتند و ذرات درشت تر در لایه های بیرونی قرار می گیرند.

این نوع فیلترها با قدرت جداسازی مواد جامد به قطر های ۰٫۵ ، ۱، ۵ و ۱۰ تا ۱۰۰ میکرون و در طول های ۱۰ ، ۲۰ ، ۳۰ و ۴۰ اینچ و قطر های ۲/۵ و ۴/۵ اینچ موجود می باشند. عمده کاربرد این فیلترها در حذف ذرات معلق آب و کاهش TSSمی باشد. فیلتر کارتریج های عمقی دارای افت فشار کم و ظرفیت جداسازی تقریبا پایینی می باشند. این فیلترها طول عمر نسبتا کمی دارند و دارای قابلیت شستشوی معکوس نیستند.
فیلتر کارتریج پلی پروپیلن ملت بلون (Melt Blown Polypropylene Cartridge Filter) و فیلتر الیاف تابیده (Wound Cartridge Filter) دو نوع متداول فیلتر میکرونی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند.

حداکثر دمای عملیاتی فیلترهای ملت بلون ۷۵ درجه سانتی گراد است ولی در فیلتر الیاف تابیده بسته به نوع نخ مورد استفاده میتواند تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد هم باشد.همچنین بسته به نوع هوزینگ فیلتر مورد استفاده فیلتر میکرونی، با کپ ابتدایی و انتهایی در اشکال مختلف عرضه می شود.اگر اختلاف فشار در فیلتر به‌سرعت افزایش یابد، مشخص می‌شود که ممکن است مشکلاتی در آب خام یا فرآیند پیش‌ تصفیه وجود داشته باشد.
در این شرایط این فیلتر درجه‌ای از حفاظت کوتاه‌مدت را برای ممبرین‌ ها فراهم می‌کند تا زمانی‌که اقدامات اصلاحی انجام گردد.تعویض فیلترهای کارتریج بیش‌تر از هر ۱ تا ۳ ماه یک‌بار، معمولاً نشان دهنده‌ی وجود یک مشکل در مرحله پیش تصفیه می‌باشد. به‌هرحال وجود فیلتر کارتریج، به‌معنی وجود داشتن یک جزء اصلی برای حذف مقادیر بالایی از مواد جامد معلق قابل فیلتر شدن نمی‌باشد.
این امر نه تنها موجب استفاده ناکارآمد از فیلترهای نسبتاً گران می‌شود، بلکه احتمال خرابی زود هنگام ممبرین ها نیز به‌دلیل شانس فراوان وجود برخی از مواد ناخواسته وجود دارد. یک رویکرد جایگزین، استفاده از یک کارتریج دوم با منافذ بزرگ‌تر در جریان بالادستی می‌باشد.

عملکرد فیلتر کارتریج:

جهت حذف گرد و غبار،گل و لای،جلبک و سایر رسوبات و ذرات معلق استفاده می شود این فیلترها از الیاف پلی_پروپیلن 100% خالص ساخته شده و ساختار گرادیان آن به گونه ایست که ذرات درشت تر در قسمت های بیرونی فیلتر و ذرات ریز تر در قسمت های داخلی فیلتر به دام می افتند .
به عبارت دیگر تراکم فیلتر از سطح بیرونی به سطح داخلی افزایش می یابد . این گرادیان دانسیته باعث استفاده بهینه از ظرفیت فیلتراسیون می شود .

ویژگی های فیلتر کارتریج :

این فیلترها به عنوان تجهیزات پیش فیلتراسیون استفاده می شوند.این دسته فیلترها دارای ظرفیت بالایی برای نگهداری ذرات بوده و از این رو طول عمر بالایی داشته و افت فشار کمی در مسیر سیال ایجاد می کنند .

مزیت های فیلتر کارتریج :

1. بازده فیلتراسیون بالا
2. افت فشار حداقل با حداکثر دبی
3. آسانی در نصب،جاگذاری و بهره برداری
4. اندازه های 10، 20، 30، 40 و 50 اینچ در قطرهای 5/2 و 5/4 اینچ
5. مقاومت شیمیایی بالا جهت فیلتراسیون و پیش فیلتراسیون در مقیاس خانگی و صنعتی

کاربرد فیلتر کارتریج :

فیلترهای الیافی می توانند به عنوان فیلتر پیش تصفیه در صنایع مختلف به شرح ذیل استفاده شود:
• صنایع غذایی
• صنایع پزشکی
• صنایع شیمیایی
• صنایع دام و طیور
• صنایع کاغذ سازی
• صنایع فولاد و فلزات
• تصفیه خانه های بزرگ
• صنایع لاستیک و پلاستیک
• صنایع تولید بطری آب آشامیدنی
• تهویه مطبوع و برج های خنک کننده
• نیروگاه ها ، پتروشیمی و پالایشگاه ها
• واحد های تصفیه آب به روش اسمز معکوس

نحوه عملکرد فیلتر های کارتریج

فرآیند تولید این نوع فیلتر کارتریج ها با پلی پروپیلن 100% خالص به شیوه ذوب ریسی(اکسترود) و بدون استفاده از هر نوع ماده شیمیایی دیگر می باشد. این ترکیب و فرم اسکترود شده از رشته های بهم پیوسته با سطح مقطع چند لوبی با تعداد زیادی میکرو حفره میان هر یک از رشته های جدا از هم، تشکیل گردیده است. رشته های بهم پیوسته خیلی طولانی و محکمی که بطور رندوم نسبت به هم جهت دار، آمیخته، بهم گره خورده و در هم پیچیده می شوند. سطح مقطع چند لوبی رشته ها وقتی که با ساختار رندم همراه شود، باعث ارتقاء نسبت حفره به جاهای پر می شود.این حفره ها، ظرفیت به تله انداخت گرد و خاک و آلودگی را بالا و مقاومت در برابر جریان آب را پایین می برند.

وقتی این ماده به یک فیلتر کاتریج تبدیل می شود،  هر یک از این رشته های پیوسته بدون خم شدگی، در واقع یک کارتریج عاری از مشکل نفوذ ماده اولیه در آب را می سازند. این کارتریج ها، هیچ رشته کوتاهی در ساختار خود ندارند که سبب شل شدن و کنده شدن تکه ای از کارتریج و نهایتا افتادن در آب بشود، این مساله یک مشکل کلی است که با فیلتر کارتریج های مرسوم همراه است. همچنین هر رشته نخ، حلقه ها یا لوب های کوتاه بیرون زده تصادفی رشته های مجاور را گیر می اندازد که در نتیجه یک ساختار خیلی پایدار ایجاد می شودکه در آن نخ ها در جایی قفل می شوند و از رول شدن و تغییر شکل یک طرف کارتریج جلوگیری می شود. ساختار پایدار ترکیب فیلتر، یک ویژگی آب بندی خوبی را  از سمت لبه های دو طرف کارتریج فراهم میکند. این کارتریج ها، تحت شرایط جریان متغییر و نوسانات فشار، ، مقاومت بیشتری نسبت به جدا شدن ذرات گیر افتاده در حفره ها از کارتریج را دارند.

با  این ترکیب پیشرفته (یک الگوی مارپیچ خاص از ماده رشته ای مانند)،  هیچ فضای باز لوزی شکل مانندی وجود ندارد و این ترکیب نخی شکل تمام فضاها را می پوشاند. مایع از طریق سرتاسر ساختار رشته ها جریان می یابد و ذرات آلودگی ها به تغییر مسیر وادار میشوند به طوریکه به عمق کارتریج حرکت می کنند. فیزیک جریان به گونه است که این امکان بوجود می آید که ذرات کوچکتر از اندازه مسیر به دام بیفتد.

در آخر، تمام تکنولوژی پیشرفته مارپیچ کردن ، مواد پلیمری اولیه، تعداد سطح مقطع ها و حفره بین هر رشته که بطور پیوسته از آغاز تا پایان ساخت کارتریج کنترل می شود. در لایه های داخلی، رشته ها نسبت به هم نزدیکتر پیچ می خورند و فضای بین رشته ها رفته رفته به سمت لایه های بیرونی افزایش می باید. این تکنولوژی مارپیچ کردن دارای ویژگی های گرید بندی چگالی واقعی، گیر افتادن ذرات درشت تر در لایه های بیرونی و ذرات ریزتر در لایه های درونی را داراست و از طریق حفظ کشش مارپیچ یکسان، ساختار رشته ها، پایداری یکسان در سرتاسر عمق کارتریج، عملکرد بهتر و پایدارتری دارد.

همچنین نتایج تست، ظرفیت دو برابری نگهداری آلودگی ها و طول عمر در شرایط مساوی نسبت به سایر فیلتر ها را نشان داد. تمام اینها یعنی عملکرد بهتر فیلتراسیون و کاهش هزینه ها.

 فیلتر کارتریج های پلی پروپیلن خالص عاری از هر ماده دیگری است که از کارتریج به جریان آب نشت کند و هیچ ماده افزودنی دیگری از جمله مواد روان کننده، عوامل ترکننده و امولسیون کننده، آنتی اکسیدان یا عوامل ضد استاتیک در ترکیب خود ندارند.  این فیلتر برای استفاده در جاهایی مثل پیش تصفیه سیستم RO( کاهنده سختی)، پروسه تولید نوشابه و آب آشامیدنی، آب شیرین کن های دریا، خالص سازی گاز، آبکاری و الکترونیک، محلول های عکاسی، تولید نفت و گاز(تزریق عمیق دفع آب و فاضلاب تولید شده)، فیلتراسیون آب برج های خنک کننده و … مناسب می باشد.

ویژگی های فیلتر کارتریج PP%:

انواع فیلتر کارتریج ها و کاربرد هایشان:

1. کارتریج های پلی پروپیلن خالص استاندارد عاری از هر ماده افزودنی و مهندسی شده برای فیلتراسیون برتر. 

2. فیلتر کارتریج ساخته شده از پلی استر با مغزی استیل ضد زنگ نیز برای جاهایی که دما و مقاومت شیمیایی بالا مطرح است، همچنین برای فیلتراسیون روغن های پتروشیمی و خوراکی مناسب می باشد.

3. کارتریج های صافی پلی پروپیلن خالص برای فیلتراسیون آلودگی های خیلی زیاد که می تواند برای مدت سرویس طولانی تر مشکل ایجاد می کند، بکار می رود. جنس این فیلتر منحصر به فرد شامل تک رشته های پیوسته که هیچ ماده ای از آن تراوش نمی کند، ظرفیت بالا حفظ آلودگی و افت فشار کم دارد، این ماده بر اثر آتش گرفتن، هیچ ماده سمی که برای محیط زیست مضر باشد، تولید نمیکند.

4. فیلتر کارتریج های تافته

کارتریج های از جنس تافته با مغزی فولاد ضد زنگ یا کربن استیل گالوانیزه نیز برای جاهایی که دما و مقاومت شیمیایی مطرح است مانند فیلتراسیون روغن های پتروشیمی یا خوراکی، حلال های آلی و غیره بکار می روند.

کارتریج تافته طبیعی با مغزی کربن استیل گالوانیزه برای روغن ها، رنگ ها، حلال های آلی، الکل، پتروشیمی و سایر کاربردهای غیر خوراکی(برای استفاده تا دمای 130 درجه سانتی گراد)

5. کارتریج تافته سفید با مغزی استیل ضد زنگ مناسب با استاندارد های خوراکی برای استفاده تا دمای 130 درجه سانتی گراد. برای آب مقطر، نوشابه، روغن های گیاهی، پتروشیمی، اسید های چرب و الکل ها

آداپتورهای انتهایی فیلتر کارتریج :

تمام آداپتورهای انتهایی بصورت حرارتی به فیلتر پلی پروپیلن خالص جوش داده می شوند. نصب آداپتور بدون استفاده از چسب ها یا مواد افزودنی دیگر، حفظ خلوص کارتریج را تضمین می کند. تمام آداپتورها به خاطر سازگاری شیمیایی، سهولت در دفع ضائعات و برای تطابق با الزامات موارد تماس با مواد خوراکی و آشامیدنی، از همان پلی پروپیلن کارتریج ساخته می شوند.

مغزی های فیلتر :

انواع مغزی های فیلتر در جنس های پلی پروپیلن، استیل ضد زنگ و کربن استیل گالوانیزه در شکل های دنباله دار و معمولی می باشد.

    سبد خرید

    ورود