جکوزی ها در سیستم لوله کشی خود مجهز به لاین تخلیه آب ، اسکیمر و یا مجهز به هر دو می باشند. بسته به اندازه جکوزی ممکن است از یک تا چند دریچه تخلیه آب پیش بینی شود و حتی در لوله کشی فاضلاب جکوزی خانگی بهتر است حداقل دو خروجی آب یا درچه تخلیه آب منظور شود تا چنانچه یکی از خروجی ها بواسطه قرار گرفتن دست و پا و یا بدن استفاده کننده مسدود شد فشاری به پمپ وارد نشود.

در جکوزی ها ، اسکیمرها معمولا بصورت مجزا تعبیه می شوند و این اسکیمرها معمولا در لبه کاسه جکوزی تعبیه می شود. این اسکیمر ها در برخی از جکوزی ها دارای فیلتری فشنگی هستند و برخی از انها نیز دارای سنسور سطح آب و پمپ یا مکانسیسم کلر زنی اتوماتیک می باشند. این تجهیزات در مقاله تعمیر وان جکوزی خانگی به خوبی تشریح شد.

به دلیل اینکه جکوزی ها عمق زیادی ندارند و قدرت مکش دریچه های تخلیه بسیار بالا است معمولا در وان جکوزی حالت موج به وجود می آید که به منظور مرتفع شدن این حالت موجی آب در دریچه های تخلیه درپوش هایی محدب ضد گرداب تعبیه می شود.

نحوه لوله کشی آب جکوزی

برای لوله کشی جکوزی دو لوله آب گرم و آب سرد باید برای جکوزی تخصیص داده شود که به وان جکوزی وصل شوند. برخی از جکوزی ها دارای سیستم گرم کننده و یا المنت هایی هستند که خودشان آب را گرم می کنند و آب گرم مورد نیاز را تامین می کنند و البته بواسطه یک ترموستات اغلب این کار را انجام می دهند.
بنابراین اگر جکوزی مجهز به المنت بود باید تغییراتی کمی در سیستم لوله کشی اعمال شود به این صورت که لوله سرد ورودی جکوزی باید بوسیله یک سه راهی تعبیه شود. مسیری از ان برای آب سرد جکوزی و مسیری به سمت المنت هدایت می شود و در هر مسیر یک والو به منظور باز و بسته کردن مسیر آب باید طراحی شود.
اگر جکوزی نیاز به لوله کشی داشته باشد و یا به عبارتی از نوع آماده نبود باید دو مدار برای جکوزی در نظر بگیرید. مدار اول را برای تصفیه آب و گرم کردن آب دیده می شود و درست مانند استخرهای کوچک باید طراحی شود.

لوله کشی جکوزی

مدارهای تعریف شده برای اجرای لوله کشی جکوزی

به این صورت که آب پس از اینکه از دریچه تخلیه کف جکوزی مکیده شد وارد این مدار تصفیه می شود و سپس به سمت پمپ هدایت می شود و با فشار پمپ وارد صافی اصلی جکوزی می شود . در نهایت می توانید با تعبیه یک شیر چند راهه بخشی از آن را به سمت مبدل هدایت کنید تا پس از گرم شدن و مخلوط شدن با هوا دوباره وارد وان جکوزی شود.

مدار دوم مدار ایر جت نامیده می شود. در این مرحله باید آبی که از دریچه های تخلیه پس از عبور از صافی ها وارد پمپ ایر جت شود و با فشار به کلکتور تعبیه شده ایر جت ها انتقال داده شود. این کلکتورها متعاقبا به نحوی طراحی می شوند که هوا را از مسیر دیگر دریافت باید بکنند . سپس آب و هوا در کلکتور ایجاد و با سرعت زیاد از جت ها وارد وان جکوزی می شود.

در نتیجه باید ورودی جت ها را لوله هایی تشکیل دهند که از کلکتور مخصوص انشعاب آنها دریافت شده است و این کلکتور توسط پمپ جکوزی وظیفه اختلاط هوا و آب را انجام می دهد.

اما برای اینکه جت ها به یکدیگر متصل شوند باید از دو رینگ در بالا و پایین استفاده کنید . قطر این رینگ ها را بر اساس تعداد جت ها باید انتخاب کنید اما برای یک جکوزی خانگی معمولا 3 اینچ کفایت می کند.

پمپ جت ها

نحوه حرکت آب در جکوزی به منظور اینکه قرار است خاصیت درمانی و ماساژ داشته باشد باید به شکلی درست و با فشار مناسب تعبیه شود. حرکت آب در این مدار از پایین ترین سطح جکوزی یعنی دریچه های مکش توسط پمپ مکش می شود و سپس با فشار مناسب وارد مدارها یا نازل هایی که در اطراف جکوزی تعبیه شده می شود. این نازل ها با طراحی لوله هایی با هوا در ارتباط هستند.

نحوه ترکیب آب و هوا بستگی به ساختمان داخلی جت ها دارد . اما در هر صورت سرعت حرکت زیاد آب باعث می شود که هوا وارد آب شود و این هوا باعث پخش شدن و قدرت بیشتر پرتاب آب می شود که برای ماساژ بدن هم شدت زیاد آب و سختی آب را ندارد.

در انتخاب پمپ باید در نظر داشت که دبی متناسب برای هر نازل با قطر 1 سانتی متری و همچنین سرعت حرکتی به میزان 16m/s باید حدودا 20 gpm یا 4.5 m3/h باشد.

بنابراین اگر پمپ ایرجت جکوزی شما از نوع دور 2900 باشد می توان برای یک جکوزی خانگی متوسط هد مناسب و مقاومت و دبی لازم را داشته باشد.

مبدلی هم که برای جکوزی در نظر گرفته می شود باید قادر باشد در زمستان و در هنگام راه اندازی تا 6 ساعت بعد آب کاملا سرد نزدیک به 0 را به درجه حدود 100 درجه فارنهایت برساند.

لوله کشی فاضلاب جکوزی

معمولا خروجی و تخلیه آب جکوزی خانگی به یک لوله فاضلاب بسنده می کند هر چند اگر جکوزی خانگی بزرگتر باشد و یا در محوطه ویلا ساخته شود توصیه می شود دو خروجی آب فاضلاب برای جکوزی در نظر گرفته شود تا در صورت مسدود شدن هر یک از خروجی ها آب بتواند به راحتی از جکوزی تخلیه شود.

برای این منظور همانگونه که در مقاله لوله کشی فاضلاب هم اشاره شد بهتر است یک انشعاب با قطر لوله 45 پلیکا از لوله یا رایزر اصلی فاضلاب برای جکوزی در هنگام لوله کشی در نظر گرفته شود.

در این راستا اگر قرار است دو خروجی برای لوله جکوزی در نظر بگیرید هر چند می توانید از همان رایزر در نظر گرفته شده با تعبیه دو سیفون استفاده کنید و تنها با یک رایزر خروجی آب جکوزی را به فاضلاب اصلی هدایت کنید ولی اگر بتوانید دو رایزر 45 بصورت مجزا برای رایزر اصلی تعبیه کنید نتیجه گیری مطمئن تری خواهید داشت.

در صورتیکه شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقمند به تعبیه جکوزی در خانه هستید بهترین راه استفاده از جکوزی های آماده است. جکوزی های آماده بسیار راحت تر اجرا می شوند و تعمیر وان جکوزی خانگی ساده تر و هزینه های کمتری هم برای شما به همراه دارند.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

تاسیسات مهندسی کاشان با افتخار آماده همکاری و ارائه مشاوره لازم به علاقمندان به طراحی و اجرای وان جکوزی در آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی و اداری می باشد و نصب جکوزی شما را در کمترین زمان با بهترین کیفیت عهده دار خواهد شد.

    سبد خرید

    ورود