انتخاب پمپ استخر مناسب، همواره یکی از مهمترین موارد در طراحی مدار تصفیه استخر بوده است. مهمترین پارامتر لازم برای اندازه گیری در انتخاب پمپ، تعیین TDH Total Dynamic Head است که با توجه به مسیر و نوع اتصالات و تجهیزات به کار رفته در آن محاسبه می شود. بصورت کلی، می توان راهنمایی زیر را برای تعیین هد پمپ مناسب، به کار برد:

– TDH کمتر از 65 فوت: پمپ با هد متوسط

– TDH بیشتر از 65 فوت: پمپ با هد بالا

برای توضیح بیشتر در مورد تفاوت این دو نوع پمپ، مثالی را ارائه می دهیم. یکی از بهترین نمونه ها، پمپ های سری Challenger  برند Pentair است. این سری پمپ ها، در دو مدل دبی بالا (هد متوسط) و فشار بالا (هد بالا) طراحی و ارائه شده اند. با دقت در منحنی عملرد این پمپها، می توان تا حد زیادی به تفاوت نوع کارکرد آنها پی برد.

 Pentair Challenger Series – High Flow Pumps
A=0.75 hp, B=1 hp, C=1.5 hp, D=2 hp, E=2.5 hp
 Pentair Challenger Series – High Pressure Pumps
G=0.75 hp, H=1 hp, I=1.5 hp, J=2 hp, K=2.5 hp, L=3.5 hp

همانطور که از منحنی های فوق مشخص است، در منحنی مشخصه پمپ های با هد متوسط، در فشارهای بالا شاهد هستیم که منحنی های عملکرد پمپ ها با سرعت بیشتری سیر نزولی دارند. این در حالی است که در پمپ های با هد بالا، با افزایش میزان هد، انحنای خطوط عملکرد، دارای شیب بسیار ملایمی می باشند.

پمپ های با هد متوسط

پمپ های با هد متوسط که معمولاً با عنوان پمپ های با جریان بالا شناخته می شوند، متداولترین نوع پمپ های مورد استفاده در استخرها می باشند. برای استخرهای عادی که دارای جکوزی و یا آبنمای متصل به خود نبوده و تنها نیازمند مدار تصفیه استخر به تنهایی در آنها هستیم، معمولاً پمپ های با هد متوسط، کافی هستند. پمپ های با هد متوسط، برای استخرهای نیازمند TDH بین 35 تا 65 فوت، انتخابی ایده آل هستند.  

پمپ های با هد متوسط متداول
Hayward Super Pump Pentair Challenger High Flow Pentair Whisperflo

پمپ های با هد بالا

در صورتی که استخر شما دارای متعلقات جانبی زیادی مانند جکوزی، آب نما و .. باشد و بخواهید در مدار گردش آب آنها تنها از یک پمپ استفاده کنید، استفاده از پمپ های با هد بالا، خیلی بیشتر توصیه می شود. اگر برای این نوع متعلقات متصل به استخر، از پمپ های با هد متوسط استفاده کنید، برای فاصله های دورتر، دبی آب خروجی به شدت افت پیدا خواهد کرد. پمپ های آب با هد بالا، این توانایی را دارند تا آب را به فواصل طولانی پمپاژ کنند بدون اینکه دبی جریان در آنها افت زیادی پیدا کند.

پمپ های با هد بالا برای استخرهایی که دارای آبگرمکن خورشیدی نصب شده در ارتفاع هستند نیز گزینه بسیار مناسبی می باشند. خود آبگرمکن خورشیدی ممکن است فقط به خاطر ارتفاع نصب، نیازمند 10 تا 20 فوت هد باشد. ضمن اینکه طول مازاد لوله جهت استفاده از آن به عنوان مبدل حرارتی نیز می بایست در نظر گرفته شود که با توجه به این موضوع، مجموعاً شاید عددی حدود 30 فوت به عنوان هد پمپ می بایست در نظر گرفته شود.  

پمپ های با هد بالای متداول
   
Jandi Stealth Pump Jacuzi Magnum Pentair Challenger High Pressure

    سبد خرید

    ورود