داکت اسپلیت که در واقع به اسپلیت های خانگی معروف است، تقریبا متداول‌ترین سیستم تهویه مطبوع در دنیاست که بسیاری برای تهویه هوا از آن استفاده می کنند. این دستگاه به طور کلی از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل شده است و توسط مجموعه ای از لوله‌های مسی بهم متصل شده اند. البته شاید برخی داکت اسپلیت را هم‌تراز با کولرهای موجود در نظر بگیرند که این تفکر اشتباست.

اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت

داکت اسپلیت درست همانند اسپلیت دیواری از بخش هایی تشکیل شده است که این بخش ها به صورت مکمل عمل کرده و عمل سرمایش هوا در تابستان و عمل گرمایش هوا را در زمستان انجام می دهند. داکت اسپلیت از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است که اولی بخش بیرونی است و کندانسور نام دارد، دومی که در قسمت داخلی فضا(در درون سقف کاذب) نصب می شود،یونیت داخلی یا هواساز نام دارد. بین بخش بیرونی و بخش داخلی لوله هایی مسی قرار گرفته است که گاز مبرد از طریق این لوله های مسی بین این دو بخش به جریان می افتد، هوای سرد و گرم نیز از طریق کانال ها که در سقف ها تعبیه می شوند به جریان افتاده و سرمایش و گرمایش فضا را انجام می دهند.

دربخش بیرونی(کندانسور) گاز مبرد خنک شده و از طریق لوله مسی به یونیت داخلی(هواساز) منتقل می شود، پروانه یا فنی که در بخش داخلی قرار گرفته است هوا را در بین کویل ها که حاوی گاز مبرد سرد هستند، به جریان انداخته و به بیرون ( از طریق کانال ها) منتقل می کند

انواع داکت اسپلیت را بشناسید:

در رابطه با انواع داکت اسپلیت باید گفت که تولید این محصول در مدل‌های مختلفی صورت می گیرد که هر یک می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری برای هر نوع محلی باشد. معمولا داکت اسپلیت‌ها را از نظر نوع نیرو محرکه کمپرسور به دو دسته اینورتر و معمولی تقسیم‌بندی می‌کنند.

 منظور از اینورتر استفاده از فناوری دور متغیر است که در آن ها تفاوت دارد. بزرگترین اختلاف بین داکت اسپلیت اینورتر با معمولی در سرعت متغیر آن است که در نوع معمولی این سرعت ثابت است. صدای کم‌تر، عمر‌ مفید بیشتر، سرمایش و گرمایش سریع‌تر و در انتها مقرون به صرفه‌تر بودن، از برتری‌های اینورتر نسبت به انواع معمولی آن است. البته موضوع قیمت نیز می‌تواند تفاوت‌های عمده در میان آنها ایجاد کند.

نحوه نصب داکت اسپلیت:

نصب داکت اسپلیت نیز همانند هر دستگاهی نیاز به دانش فنی دارد و نمی‌توان بدون تخصص آن را نصب کرد. اما بطور کلی ابتدا باید فرایند کانال‌کشی انجام شود. معمولاً برای تولید هوای گرم، یک بخشی به نام کویل، در جلو و یا پشت دستگاه قرار می‌گیرد که آب گرم درون لوله‌های مسی جریان می‌یابد و فن موجود در دستگاه، هوا را در اتاق به چرخش وا می‌دارد. البته این موضوع در رابطه با هوای سرد نیز صادق است و به همین شکل مراحل آن پیاده‌سازی می‌شود. بطور کلی، توصیه می‌شود از یک متخصص برای نصب داکت اسپلیت استفاده شود.

مزایا و معایب استفاده از داکت اسپلیت:

بدون شک هر دستگاهی دارای معایب و مزایای خاص خود است و این موضوع نیز اجتناب‌ناپذیر است. تنها باید اطمینان حاصل کرد که آیا مزایای دستگاه مورد نظر نسبت به معایب آن برتری داشته یا خیر. داکت اسپلیت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از نقطه نظر نصب و راه‌اندازی نیز باید گفت که داکت اسپلیت سیستم لوله‌کشی را به شدت کاهش می‌دهد که این کار علاوه بر هزینه، زمان عیب‌یابی در هنگام بروز مشکل را نیز کاهش می دهد. داکت اسپلیت علاوه بر این موارد، داکت ساختمان را نیز کوچکتر می‌کند. در دنیای امروز که انرژی حرف اول را می‌زند، داکت اسپلیت در مقایسه با نمونه‌های قدیمی و سنتی، قیمت کمتری داشته و مصرف انرژی آن نیز کاهش یافته است.

کاربرد داکت اسپلیت

از داکت اسپلیت برای مکان های بزرگ مانند آپارتمان ها و اماکن اداری و بزرگ به عنوان یک گزینه لوکس و زیبا و با مصرف برق(انرژی) معادل استفاده می شود. داکت اسپلیت معمولا به جای چند اسپلیت دیواری مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجایی که تمام کانال کشی و رابط های بین یونیت خارجی( کندانسور) و یونیت داخلی(هواساز) به صورت توکار انجام می شود از زیبایی فضا مورد استفاده کاسته نمی شود.

مقایسه داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری

مزایای داکت اسپلیت

معایب داکت اسپلیت و راهکار ها

1.عدم منطقه بندی نمودن فضای داخل

منظور از منطقه بندی فضا این است که بتوان برای اتاق ها و سالن ها دماهای متفاوتی اتخاذ کرد. در سیستم داکت اسپلیت اتاق ها و سالن ها هم دما خواهند بود مثلا اتاق ها همزمان سرد و یا گرم و به طور خلاصه  نمی توان برای آنها دما جداگانه اتخاذ کرد.

راه حل:

می توان میزان هوای ورودی به اتاق را از هر دریچه،کنترل کرد که با این کار، مشکل هم دما بودن را برطرف و برای اتاق ها دماهای متفاوتی را ایجاد کرد،برای رفع این مشکل از دریچه های موتور دار ترموستاتیکی(دمپر) استفاده می شود. نحوه کار به این صورت است که در قسمت کانالی قبل از دریچه خروج هوا از یک دریچه ترموستاتیکی استفاده شود. بر روی دریچه یک ترموستات نصب می شود که با فرمان ترموستات دریچه باز یا بسته می شود، درنتیجه میزان هوای سرد به داخل اتاق متغییر خواهد بود و عدم منطقه بندی نمودن فضا برطرف خواهد شد.

2.مصرف انرژی زیاد داکت اسپلیت 

همانطور که اشاره شد در سیستم داکت اسپلیت تمام فضا اعم از اتاق ها و سالن نشیمن و راهرو و…. به یک میزان از هوای سرد یا گرم بهره خواهند برد اما شما فرض کنید که در یک اتاق هستید و میخواهید کولر را روشن کنید در این حالت است که انرژی مصرفی بالا می رود یعنی عملا انرژی زیادی تلف می شود چون شما به بقیه قسمت ها برای هوای سرد نیازی ندارید. برای جلوگیری از مصرف انرژی زیاد و اتلاف انرژی ۲ راهکار وجود دارد که ما در زیر به آنها اشاره می کنیم:

۱- استفاده از داکت اسپلیت اینورتر دار

۲- با نصب یک ترموستات در هر اتاق و دریچه های ترموستاتیکی( دمپر) در کانال های خروجی هوا و قبل از دریچه خروجی،می توان مسیر خروج هوای سرد یا گرم را در اتاق هایی که به آنها نیازی برای تهویه نیست مسدود کرد و در نتیجه آن مصرف انرژی به یک حد تعادل و بهینه خواهد رسید.

3.میزان صدای یونیت داخلی( هواساز) 

هر کولر گازی اعم از داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری دارای یونیت داخلی( هواساز) در قسمت داخلی ساختمان یا مکان مورد استفاده هستند. در سیستم داکت اسپلیت چون یونیت داخلی بزرگتر از یونیت داخلی اسپلیت دیواری است و فن بزرگتری در آن در حال چرخش ، مکش و برتاب هوای سرد و گرم است میزان صدای آن بیشتر است.

راه حل:

برای اینکه صدای یونیت داخلی در سیستم داکت اسپلیت به حداقل ممکن برسد راهکار های متعددی وجود دارد که ما آنها را در زیر آورده ایم:

۱- به جای یک داکت اسپلیت با ظرفیت زیاد از ۲ عدد داکت اسپلیت با ظرفیت کمتر استفاده شود، چون در سیستم داکت اسپلیت با افزایش ظرفیت میزان صدا نیز بیشتر خواهد شد.

۲- عدم نصب یونیت داخلی در اتاق خواب ها و نشیمن ها و… و به جای آن یونیت داخلی در راهرو ها و درون سقف کاب نصب شود.

۳- تعبیه دریچه مکش یا دریچه بازگشت هوا در محل مناسب و استفاده از کانال های عایق کاری شده و انعطاف پذیر(هم از نظر صوتی و هم از نظر حرارتی).

۴- استفاده از داکت اسپلیت اینورتر

۵-  انتقال شیر انبساط از پشت یونیت داخلی و قرار دادن آن در قسمت بیرونی از ساختمان در نسل های جدید داکت اسپلیت( با این کار صدای عبور گاز مبرد از شیر انبساط شنیده نمی شود و برای جلوگیری از اتلاف انرژی در مسیر لوله ها از عایق های حرارتی استفاده می شود).

    سبد خرید

    ورود