جدیدترین مطالب

انواع پکیج های دیواری از لحاظ محفظه احتراق

پکیج های دیواری ازلحاظ محفظه احتراق

انواع پکیج های دیواری ازلحاظ محفظه احتراق

پکیج دیواری ازلحاظ محفظه احتراق به سه دسته زیر تقسیم می‌شود :

1- پکیج شوفاژ دیواری محفظه احتراق باز بدون فن (نوعB)
2- پکیج شوفاژ دیواری محفظه احتراق بسته فن دار (نوعC)
3- پکیج شوفاژ دیواری چگالشی

 

1- پکیج محفظه احتراق باز بدون فن یا نوع B

به دستگاه هایی گفته می شود که هوای مورد نیاز سوخت را از محیط دریافت می کند.
یاد آوری مهم: حتما توجه نمایید قبل از خرید پکیج با تکنسین خبره مشورت نمایید.
به خاطر داشته باشید در محیطی که دستگاه گاز سوز کار می کند حتماً باید دریچه تامین وجود داشته باشد. دریچه کمک بسیار در تامین اکسیژن جهت افراد، دستگاه و خروج گاز های سمی می کند.

پکیج محفظه احتراق باز بدون فن یا نوعB : حالت مدار آب گرم مصرفی

در این نوع پکیج دیواری تولید آب گرم مصرفی بر مدار گرمایش تقدم دارد.
حداقل دبی آب گرم مصرفی 2 لیتر در دقیقه است . بالاتر از این میزان شیر سه طرفه (11) به وضعیت آب گرم مصرفی حرکت می کند و میکروسوئیچ یا فلوسوئیچ وصل می گردد.
پمپ (شماره 12) شروع به کار نموده ، مشعل (2) روشن شده و با تایید شعله توسط میله یون (3) ، تنظیم دما آغاز می شود. اگر دمای آب گرم اندازه گیری شده توسط ترمیستور سنسور (شماره9) از دمای انتخاب شده کمتر باشد و دمای سنسور مدار گرمایش (شماره 8) از حداکثر دمای مدار گرمایش که بین 75 الی 85 درجه سانتی گراد است ، کمتر باشد شیر مدولار (شماره 7) بین حداقل وحداکثر ظرفیت میزان گاز را تنظیم می کند. به محض رسیدن دمای سنسور به دمای انتخاب شده شیرهای ایمنی و مدولار قطع می شوند.

پکیج محفظه احتراق باز بدون فن یا نوعB : حالت مدار گرمایش 

در صورت وصل شدن ترموستات اتاقی (RT) اگر شیر سه راهه دستگاه پکیج (شماره 11) در وضعیت آب گرم مصرفی باشد به وضعیت مدار گرمایش رفته و پمپ (شماره 12) شروع به کار میکند و در صورتی که دمای اندازه گیری توسط سنسور (8) از دمای تنظیم شده توسط مصرف کننده کمتر باشد جرقه زده می شود (4) و دو عدد شیر برقی ایمنی (5 و 6) باز شده و شیر مدولار (شماره 7) در حالت اشتعال اولیه قرار میگیرد و شعله تشکیل می گردد. در صورت تایید شعله توسط میله یون (3) اگر اندازه گیری توسط سنسور (شماره 8) از دمای انتخاب شده کمتر باشد ، شیر مدولار بین حداقل و حداکثر ظرفیت تغییر می کند و به محض رسیدن دما به میزان انتخاب شده شیرهای ایمنی (5 و 6) بسته شده و شیر مدولار نیز (7) قطع می شود و پمپ بر حسب تنظیم پتانسیومتر بین 30 ثانیه تا 3 دقیقه چرخیده و از کار می افتد. با افت دمای آب مراحل فوق دوباره تکرار می شود.

2- پکیج محفظه احتراق بسته فن دار یا نوع C  

به پکیج هایی گفته می شود که گازهای حاصل از احتراق توسط فن بصورت اجباری خارج می شود.
محفظه احتراق این پکیج دیواری بسته است و عمل تخلیه دود و مکش هوا از طریق یک دودکش دوجــداره مخصــوص صــورت می پذیرد. در این مدل‌ها دستگاه به یک فن نیز مجهز می باشد تا به کمک دودکش دوجداره ، هوای مورد نیاز برای احتراق را از فضای آزاد به دستگاه برساند و گازهای ناشی از احتراق را به فضای آزاد هدایت نماید. برای این مدل ها امکان نصب با دودکش و هواکش مجزا به جای دودکش دوجداره نیز وجود دارد. در مواقعی که برق دستگاه قطع شود سیستم به طور خودکار خاموش شده و تا وصل مجدد برق ، دستگاه خاموش می ماند.

پکیج محفظه احتراق بسته فن دار یا نوع C : حالت مدار آب گرم مصرفی

در این مدل پکیج دیواری تولید آب گرم مصرفی بر مدار گرمایش تقدم دارد .
با مصرف آب بیش از 2 لیتر در دقیقه فلوسوئیچ فعال شده و شیر سه راهه (11) به وضعیت آب گرم مصرفی حرکت میکند ، پمپ (12) روشن می شود ، پرشر سوئیچ دود (19) بررسی می شود در صورت قطع بودن آن ، فن (16) به چرخش در می آید و اگر پرشر سوئیچ دود (19) وصل شود و دمای آب مصرفی اندازه گیری شده کمتر از میزان تنظیم شده باشد ، جرقه زده شده و دو شیر مغناطیسی ایمنی (5 و 6) باز شده و شیر مدولار گاز (7) را برای اشتعال اولیه آزاد می کند. با تایید شعله توسط میله یون (3) جرقه زن از کار می افتد و مشعل روشن باقی می ماند و در صورتی که دمای آب از میزان تنظیم شده کمتر باشد شیر مدولار میزان گاز را از حداکثر تا حداقل تنظیم می کند و اگر دما به میزان دلخواه برسد شیرهای مغناطیسی و مدولار و فن قطع شده و پمپ بعد از مدت زمانی (بستگی به میزان تنظیم شده) از 30 ثانیه تا 3 دقیقه کار کرده و بعد قطع می شود همان طور که از شکل زیر مشخص است از دودکش دوجداره استفاده شده است که لوله داخلی برای خروج محصولات احتراق با نیروی فن است و بر اثر مکش ایجاد شده در محفظه احتراق بسته خلأ ایجاد می شود و هوای احتراق از طریق لوله بیرونی تامین می شود.

3- پکیج چگالشی 

سیستم پکیج چگالشی به‌گونه‌ای است که حداکثر استفاده از سوختن انرژی استفاده می‌گردد. به همین خاطر بازدهی گرمایشی بالاتری نسبت به دیگر پکیج‌های دیواری و زمینی دارد. و یک سیستم گرمایشی بهینه‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر محسوب می‌گردد.

عملکرد پکیج چگالشی

درواقع، سیستم پكيج  چگالشي صورت زیر است:

معمولاً در سایر پکیج‌ها دود حاصل از سوختن گاز و… از دودکش خارج می‌گردد. اما در پکیج چگالشی ، یک مبدل حرارتی دیگر در مسیر خروج دود تعبیه‌شده است. که آب ابتدا در پکیج وارد این مبدل می‌شود. و گرمای دود به آب منتقل می‌شود. سپس آب به سمت مبدل حرارتی (گرمایشی) اصلی جریان می‌یابد. چون در این فرایند، آب کمی گرم شده است، در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی می‌گردد.

در پکیج  چگالشی در مبدل دوم که در معرض جریان دود قرار دارد بخارآب موجود در دود به آب تبدیل می‌گردد. که جهت تخلیه آن لوله مخصوصی وجود دارد.

معمولاً جنس این مبدل حرارتی از آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی می‌باشد. چون آب ایجادشده در این فرآیند، اسیدی است. و مبدل باید در برابر اسیدی بودن آب تولیدشده از بخارآب مقاوم باشد. که معمولاً جنس آن آلیاژ آلومینیومی و یا فولاد می‌باشد.

 

تفاوت پکیج چگالشی با معمولی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت پکیج چگالشی با معمولی در بازدهی گرمایشی بالای پکیج چگالشی است. برخی از تفاوت‌های این دو به شرح زیر است.

با توجه به اینکه در پكيج  چگالشي دمای گازهای خروجی کاهش می‌یابد. (به دلیل اینکه گرمای آن به جریان آب ورودی منتقل می‌شود. و قدرت بالاروندگی آن کاهش می‌یابد. وجود یک فن الزامی است. تا تخلیه دود پکیج به‌طور کامل انجام گردد.)

تفاوت دیگر در ظاهر و اندازه آن است. معمولاً اندازه پکیج چگالشی بزرگ‌تر است.

کاربران گرامی :

تیم فنی مهندسی و خدماتی تاسیسات مهندسی کاشان، آماده ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در این زمینه به شما بزرگواران می‌باشد. جهت دریافت مشاوره یا بهره‌مندی از خدمات ما، با شماره 09131615848 تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید

    ورود