جدیدترین مطالب

اسکیمر چیست؟

اسکیمر

اسکیمر چیست؟

اسکیمر یکی از راهکارها جهت جمع آوری اجسام کوچک شناور (مانند برگ گیاهان)، حشرات مرده، ذرات چربی بدن شناگران(مانند روغن و کرم ضد آفتاب) و در مجموع زباله یا هر جسم شناوری که به لحاظ جرم آن، قادر به رسیدن به کف استخر نیستند، می‌باشد. مکان استقرار اسکیمر، بخش فوقانی دیوار استخر و جکوزی می باشد.
( کف استخر، مکان تعبیه درین ها (Drain)، که در واقع خروجی آب محسوب می گردند).

آب هدایت شده به اسکیمر، توسط لوله کشی تعبیه شده، به سیستم تصفیه و سیرکولاسیون هدایت می گردد و پس از پیمایش پروسه گند زدایی و تصفیه، به استخر باز می گردد. در برخی موارد، آب هدایت شده به اسکیمر، جهت دور ریز به فاضلاب منتقل می گردد.

سبد یا استرینر تعبیه شده در اسکیمر (Skimmer Strainer Basket)، از ورود کلّیه ذرات فیزیکی درشت به سیستم تصفیه جلوگیری می نماید.

بطور کلی استخر ها، نظر به همسطح بودن آب با لبه فوقانی دیواره استخر، به ۲ مکانیسم تقسیم گشتند:

۱- مکانیسم استفاده از اسکیم‌ر

۲- مکانیسم سر ریز (Overflow)

(از لحاظ اجزاء از راهکارهای کاملاً متفاوتی نسبت به یکدیگر بهره می برند.)

در بخش مکانیکال و  اجراء فنداسیون و سازه به این علت، الزاماً پیش از اجراء استخر، ضمن مشخص نمودن یکی از دو متُد، زیر ساخت های مربوط به هریک از مکانیسم ها پیش بینی میگردد.

(و یا بنا به درخواست متقاضی،ضمن استفاده از اسکیمر، گاتر یا  گریل نیز جهت جمع آوری آبهای بیرون ریخته شده ناشی از خروج شناگران از استخر، دور تا دور پیرامون کاسه استخر قابل تعبیه خواهد بود.)

 و برعکس؛

با توجه به بهرمندی استخر از مکانیسم سرریز (Overflow) مضاف برآن، اسکیمر نیز مورد استفاده قرار گیرد!..

قطعا در این شرایط نیز می بایست کلیه زیر ساخت های مربوط به این دو مکانیسم پیش بینی و مهیا گردد  .نکته قابل توجه در این مورد، بستن دریچه ورودی اسکیمر می باشد که توسط پوششی که به همین منظور در قسمت دریچه ورودی اسکمیر تعبیه گردیده؛ انجام پذیر خواهد بود.  بدیهی است که در استخرهائی با مکانیسم اسکیمر (مکان استقرار اسکیمر، روی دیواره استخر و جکوزی، در محدوده فاصله 10 سانتیمتر از لبه استخر می باشد.)، تنها با این عمل آب استخر قادر است به محدوده سر ریز (لبه استخر) برسد.

سیستم سر ریز آب استخر با اسکیمر چه تفاوتی دارند؟

استخر بر پایه سیستم اسکیمر

 در این مِتد، آب با فاصله حدود 10 سانتی متری از سطح لبه فوقانی استخر قرار خواهد گرفت.

بنابر این در این نوع استخرها (اسکیمر)، هیچگاه آب همسطح با لبه فوقانی دیوار های استخر نخواهد شد.

نمونه مشابه، جهت درک آسان از اسکیمر

حفره کوچکیست که قطعاً همه ما در منازل دیده ایم:

بطور مثال: در کلیه روشوئی ها، سینک های ظرف شوئی، وان های خانگی و.. نزدیک به لبه فوقانی کاسه آنها حفره ای تعبیه شده  که هدف از ایجاد آن، جلوگیری از سر ریز آب در صورت انسداد حفره تخلیه خروجی که در کف کاسه قرار دارد خواهد شد. 

روش دیگر، مکانیسم سرریز یا (Overflow) می باشد :

در استخرهایی که از مکانیسم سرریز آب استفاده می نمایند؛ به این صورت است که بدون تعبیه اسکیمر، آب استخر تا مرز همسطح شدن با لبه استخر، پرخواهد شد. در این روش استفاده از گریل یا گاتر جهت جمع آوری آب مازاد استخر و هدایت آن به سیستم تصفیه در هنگام ورود و خروج شناگران خواهد شد.

(به خاطر داشته باشید، در هردو مکانیسم، کف شورهای کف استخر نیز بمنظور گردش (سیرکولاسیون) آب استخر تعبیه خواهند شد.) 

توضیحات تکمیلی در ارتباط با اسکیمر

 باکس یا محفظه اسکیمر، یک سطل پلاستیکی پیش ساخته است و در مرحله بتن ریزی، روی دیوار استخر تعبیه می گردد.
جعبه اسکیمر دارای حفره ایست که به سمت استخر و معمولاً در مقابل دمنده آب قرار دارد.
اسکیمر در ارتفاعی تنظیم می شود که سطح آب، تا میانۀ حفره پلاستیکی ورودی اسکیمر را پوشش دهد.

آبی که وارد اسکیمر می شود توسط مکش جزئی و غیر مستقیم الکترو پمپ تصفیه آب، جهت طی نمودن مراحل تصفیه و ضد عفونی،  به سیستم فیلتراسیون هدایت خواهد شد.

در قسمت فوقانی اسکیمر، جهت سهولت به دسترسی سبد و نظافت آن، یک درب کوچک قرار داده شده است.
درب های اسکیمر در رنگ های متنوعی برای هم پوشانی با رنگ کف حاشیه استخر تولید می شود.
در برخی از استخرهای بزرگتر، ممکن است نیاز به دو یا چند اسکیمر باشد.

بر اساس فرمول پیشنهاد شده، هر اسکیمر بطور کلی جهت پوشش  30m2از سطح استخر کافی خواهد بود.

استخر های روباز مناطقی که تعداد زیادی درخت اطراف آن وجود دارد، توصیه می شود یک اسکیمر مازاد نیز در جایگاه مناسبی نصب گردد. با این روش احتمال به تله افتادن برگ ها بیشتر است.
یکی از کارهای همیشگی استخر، تخلیه آشغالها و برگهای جمع شده در سبداسکیمر می باشد که می بایست مورد توجه قرار گیرد.

بطور معمول خروج آب استخر و عمل گردش آب؛ به میزان ۷۵٪ از طریق اسکیمر و ۲۵٪ توسط درین های خروجی آب، واقع در کف استخر انجام می شود.

 با وجود اهمیت اسکیمر استخر، اما اغلب مقررات موجود نصب آنها را الزامی نمی شمارند.

اسکیمر بايد دور استخر، بر روی دیواره نصب گردد و شكل و اندازه آنها چنان باشد كه شناگران زمانی كه از آنها بعنوان دستگيره استفاده می نمایند، قادر نباشند پا، و يا دست خود را تا زانو و یا بازو در آنها داخل نمایند.

اسکیمرها همچنين قادرند اجسام شناور روی سطح آب استخر را مانند برگ كه به داخل آنها وارد می شود را بخوبی نگاه داشته و از بازگشت مجدد آنها به استخر بر اثر موج ناگهانی یا تلاطم ها، از سبد اسکیمر جلوگيري نمايند.

دمنده های آب نیز باید به گونه ای دقیق در مقابل اسکیمر تعبیه شوند که قادر به هدایت اجسام و آلودگیها  به سمت اسکیمر گردند.

روش کار اسکیمر چگونه است؟

مکان قرارگیری اسکیر، بخش فوقانی دیوار استخر و جکوزی است. در اکثر استخرها، اسکیمر معمولا در داخل چاله‌ای که به کاسه استخر راه دارد و در معرض دید نیست قرار می گیرد. البته در استخرهای بالاتر از سطح زمین، استخرهای قابل حمل، و جکوزی‌ها، اسکیمر معمولا به صورت یک واحد مجزا و قابل حمل ساخته شده و در لبه استخر قرار می‌گیرد. در بعضی از جکوزی‌های قابل حمل نیز اسکیمر مجهز به یک فیلتر فشنگی است.

آب هدایت شده به داخل اسکیمر، از طریق لوله‌کشی وارد سیستم تصفیه و سیرکولاسیون استخر می‌گردد. سپس با انجام فرآیند گندزدایی و تصفیه، به استخر باز می‌گردد. در برخی موارد، آب هدایت شده به اسکمیر، جهت دور ریز به فاضلات منتقل می‌گردد.

امروزه در بسیاری از استخرها از اسکیمرها استفاده می‌شود. البته به طور ایده‌آل، اسکیمرها برای استخرهای خصوصی و کوچک که بار آنها کم است توصیه می‌شود.

انواع اسکیمر استخر

امروزه اکثر اسکیمرها از جنس پلیمر و به صورت یکپارچه ساخته می شوند. البته در استخرهای قدیمی از اسکیمرهای بتنی متصل به سازه استخر استفاده می‌شد. استفاده از اسکیمر در استخر موجب کاهش بار فیلترها و بهبود عملکرد کلی سیستم می‌شود. نقطه مشترک در تمامی موارد آن است که دسترسی به داخل اسکیمر از طریق درپوشی که در قسمت فوقانی آن تعبیه شده صورت می‌گیرد.

مزایا و معایب اسکیمر

یکی از ویژگی‌های مهم در اسکیمر استخر، قابلیت استفاده در جاروی کف استخر است؛ به این صورت که با متصل کردن شلنگ مخصوص جارو بر روی لوله‌ی مکش اسکیمر و اضافه کردن دسته جارو و سر جارو به یکدیگر و شلنگ، می‌توانید از قدرت مکش پمپ مدار تصفیه استفاده نمایید. به این صورت می‌توانید کف استخر را جارو کنید و آن آلودگی‌هایی که ته‌نشین شده‌اند و توسط کفشور جذب نگردیده‌اند را جمع‌آوری نموده و پس از فیلتر کردن‌شان (بدون دور ریز و هدر دادن آب) به سیستم باز گردانید. همچنین در این روش می‌توان از جاروهای نیمه اتوماتیک نیز بهره گرفت. در این صورت دیگر نیازی به جاروی دستی کف استخر نخواهد بود.

به طور معمول خروج آب استخر و عمل گردش آب به میزان ۷۵ درصد از طریق اسکیمر و ۲۵ درصد توسط دِرِین‌های خروجی آب، واقع در کف استخر انجام می‌شود.

یکی از مشکلات اسکیمرها این است که آب با فاصله حدود ۱۰ سانتی‌متری از سطح لبه فوقانی استخر قرار خواهد گرفت. بنابراین، در استخرهای دارای اسکیمر آب هیچگاه همسطح با لبه فوقانی دیوارهای استخر نخواهد شد.

کاربران گرامی :

تیم فنی مهندسی و خدماتی تاسیسات مهندسی کاشان، آماده ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در این زمینه به شما بزرگواران می‌باشد. جهت دریافت مشاوره یا بهره‌مندی از خدمات ما، با شماره 09131615848 تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید

    ورود