جدیدترین مطالب

پکیج چیست؟

پکیج

پکیج چیست؟

 پکیج به نوعی سیستم گرمایشی گفته می‌شود که امروزه جایگزین موتور خانه‌ها شده اند. پکیج‌ها در دو نوع زمینی و دیواری می‌باشند. 

در گذشته برای گرمایش منازل با شوفاژ و رادیاتور از موتور خانه استفاده می‌کردند که موتور خانه علاوه بر هزینه بالا به مکان جداگانه ای از جمله یک اتاق یا انبار نیاز داشت و محیط زیادی را اشغال می‌کرد.
امروزه برای استفاده از شوفاژ یا رادیاتور از پکیج استفاده می‌کنند و پکیج یک سیستم گرمایشی مانند آبگرمکن است که هم وظیفه آبگرمکن و هم موتور خانه را انجام می‌دهد.
از پکیج برای گرمایش به وسیله شوفاژ‌ها، فن کوئل‌ها، رادیاتور قرنیزی، گرمایش از کف و به طور کلی سیستم گرمایشی‌هایی که با آب گرم محیط را گرم می‌کنند استفاده می‌شود. همچنین می توان برای گرم کردن آب مصرفی خانواده  نیز از آن  استفاده نمود.

تعمیر پکیج بسیار ساده تر از یک موتورخانه با حجم بزرگ و پیچیده است. همچنین در مصرف هزینه ها بسیار صرفه جویی می شود. پکیج ها فضای کمی اشغال می کنند، مخصوصا پکیج های دیواری که بازدهی بالایی نیز دارند . هر واحد ، از پکیج جداگانه ای استفاده می کند که این باعث استقلال واحد های مسکونی می شود.
مزیت های بیشمار پکیج های دیواری سبب محبوب شدن آنها در ارگان های اجرایی هم شده است. به گونه ای که این روز ها کمتر استفاده از موتورخانه ها مشاهده می شود.

عملکرد پکیج در حالت زمستانی چگونه است؟

وظیفه پکیج آبگرم در فصل زمستان متفاوت است. چون علاوه بر گرم کردن آب مصرفی باید رادیاتور و مدار های گرم کننده را نیز گرم نماید. در این سیستم اولویت با آب گرم مصرفی است.

وقتی شیر آبگرم مصرفی باز شود با عبور جریان آب از سنسور فشار، میکروسوِییچ این سنسورفعال شده و با ارسال فرمان به شیر سه طرفه ی برقی از طریق برد کنترل الکترونیک مدار رادیاتورها موقتا قطع شده آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه پوسته، لوله هدایت می شود به این ترتیب آبگرم مصرفی به صورت فوری تامین می گردد و بلافاصله پس از بسته شدن شیر آبگرم مصرفی شیر سه طرفه ی برقی به طور خودکار آبگرم مدار گرم کننده را به مدار رادیاتور هدایت می کند .

عملکرد پکیج در حالت تابستانی چگونه است؟

۱- استقلال واحدهای ساختمان از نظر بی نیازی به موتور خانه و هزینه های سرویس و نگهداری آن.

۲- در صورت اجرای لوله کشی گاز مستقل و کنتور گاز جداگانه برای هریک از واحدهای ساختمان، استقلال یاد شده از نظر هزینه گاز مصرفی هم ایجاد می شود.

۳- راندمان احتراق پکیج های گرمایشی نسبت به سیستم حرارت مرکزی بین دو تا سه برابر بیشتر است و این بدان معناست که برای تولید مقدار ثابت انرژی گرمایشی، مقدار مصرف گاز در سیستم حرارت مرکزی دو تا سه برابر بیشتر از پکیج گرمایشی می باشد.

۴- در صورت استفاده از پکیج گرمایشی نیازی به لوله کشی های قطور سیستم حرارت مرکزی شوفاژ از موتور خانه تا رادیاتور های شوفاژ واحدها و پرت حرارتی لوله های مربوطه درطول مسیر نمی باشد.

۵- با استفاده از پکیج دیواری یا زمینی دیگر نیازی به اشغال فضایی بنام موتور خانه در ساختمان نخواهد بود.

سوخت پکیج

باید بدانید که پکیج هم مانند سایر سیستم‌های گرمایشی برای گرم کردن آب باید از یک منبع سوختی استفاده کند.
سوخت مصرفی پکیج‌های جدید گاز و برق است.
پکیج با اینکه از دو نوع انرژی و سوخت استفاده می‌کند ولی در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری، داکت اسپلیت‌ها، کولرهای گازی و … کم مصرف تر است.
منظور از اینکه می‌گویم کم مصرف است این است که نسبت به کاربردی که دارد کم مصرف است چرا که هم آب گرم مصرفی منازل را تامین می‌کند و هم آب گرمی‌که برای گرم کردن محیط به واسطه رادیاتور و شوفاژ مورد نیاز است را تامین می‌کند.

انواع پکیج

پکیج‌ها انواع مختلفی دارند که بر اساس سوخت و نحوه قرار گرفتن آن‌ها تعیین می‌شوند.
کارکرد پکیج اینگونه است که زمانی که آب گرم را باز می‌کنید آب از درون سنسور‌ها و لوله‌هایی که آب را گرم می‌کنند گذشته و آب گرم را به بیرون منتقل می‌کند.
به صورت کلی پکیج‌ها به دو دسته مختلف زمینی و دیواری تقسیم می‌شوند.

1- پکیج زمینی

پکیج زمینی دارای یک مخزن است که به صورت همیشگی آب گرم درون آن وجود دارد و زمانی که آب آن خارج شود دوباره پر از آب گرم خواهد شد. این نوع پکیج‌ها بیشتر مناسب بناهایی با متراژ بالای ۲۰۰ متر، خانه‌هایی که بیشتر از یک حمام دارند، و همینطور استفاده از کویل آب‌گرم هستند.

2- پکیج دیواری

پکیج دیواری ظاهری شبیه به آبگرمکن دیواری دارد و زمانی که آب گرم را باز می‌کنید سنسور‌های موجود درون آن آب را گرم می‌کنند.
این نوع پکیج آب مصرفی شما برای حمام، دستشویی، ظرفشویی و … را و همچنین آب گرم مورد نیاز برای گرمای محیط به واسطه رادیاتور را تامین می‌کند و با استفاده از دود کش دود حاصل از آن را به بیرون منتقل می‌کند.

معمولاً بهترین محل برای نصب پکیج‌های دیواری، دیوار آشپزخانه یا آبدارخانه‌های اداره‌ها است. توصیه می‌شود جهت رعایت موارد ایمنی، دودکش دوجداره برای پکیج‌های دیواری نصب شود. هدف از این کار، تامین هوای موردنیاز پکیج از فضای بیرونی و به حداقل رساندن خطرات احتمالی است.

اجزای تشکیل دهنده ی پکیچ شوفاژ دیواری

 • شیر کنترل گاز
 • مشعل
 • کلاهک تعدیل
 • پمپ مدار گرم کننده
 • مبدل های حرارتی
 • مخزن کویل دار
 • منبع انبساط بسته
 • شیر اطمینان
 • شیر هواگیری خودکار
 • برد کنترل الکترونیک
 • شیر سه راهی موتوری
 • کلید ایمنی حرارتی
 • سنسور فشار
 • پتانسیومتر و اکوستات

معرفی قطعات پکیج دیواری

۱- برد پکیج

برد پکیج دیواری مانند مغز دستگاه عمل می کند که وظیفه ی آن این است که تجزیه و تحلیل ورودی و خروجی های دستگاه را انجام می دهد.

معرفی ورودی و خروجی پکیج دیواری

ورودي ها: دوشاخه برق – ترميستورها (NTC – ( كليد حراتي – پتانسيومترها – كليد انتخاب فصل – سنسور شعله – فلوسوئيچ يا ( كليد جريان )

خروجی ها: شير ۳ طرفه – شير گاز ورودي – پمپ سيركولاسيون – برد جرقه – لامپ خطا برد جرقه يا همان ترانس جرقه : برق ۲۲۰ ولت شهري را به برق۱۲۰۰۰ولت تبد

روی برد پکیج دیواری چه المان هایی نصب شده است؟

الف – رله : يك سوئيچ الكترومكانيكي است كه از يك بوبين و يك سري كنتاكت تشكيل شده است

ب – ترانس تغذیه : برق ۲۲۰ ولت متناوب شهري را به ۹ولت و ۱۸ ولت متناوب تبديل مي كند .

ج – فیوز : در ورودي برق اصلي به دستگاه قرار دارد و در مقابل هر نوع اتصال كوتاه عمل كرده و برق ورودي به برد را قطع مي كند . اين قطعه قابل تعمير نيست و بايستي پس از رفع عيب مدار از اتصالات احتمالي يا كشيدن جريان اضافي تعويض گردد .

د – آی سی

خ – آی سی رگولاتور: به دليل حساسيت بالاي قطعات الكترونيكي لازم است ولتاژ تغذيه و قطعات كاملا ثابت و صاف و بدون نوسان باشد و براي اين اهداف از IC رگولاتور استفاده مي شود .

۲- وريستور

نوعي مقاومت وابسته به ولتاژ است كه براي حفاظت از قطعات و مدارات الكترونيكي در برابر ولتاژ اضافي مورد استفاده قرار مي گيرد . اين قطعه در مدار با مصرف كننده بصورت موازي قرار مي گيرد.

۳- ترمیستور

يك مقاومت حساس به درجه حرارت از جنس نيمه هادي مي باشد . ترميستورها بر ۲ نوع اند :

۱ -ترميستور با ضريب حرارتي مثبت PTC : مقدار مقاومت اين نوع ترميستوربا افزايش دما افزايش مي يابد .

۲ -ترميستور با ريب حرارتي منفي NTC : مقدار مقاومت اين نوع ترميستور با كاهش دما كاهش مي يابد.

۴- فلوسويچ يا كليد جريان

در مسير آب ورودي به شوفاژ ديواري قرار دارد و همانند يك كليد باعث قطع و وصل جريان الكتريكي مي شود . در داخل فلوسويچ قطعه هاي شناور قرار دارد كه مي تواند بالا و پايين برود.

۵- برد جرقه

چندين برابر كردن ولتاژ ورودي و انتقال ان به مشعل را به عهده دارد و چون بدنه ي مشعلErth مي باشد و ولتاژ كه در حدودV۱۲۰۰۰ است در فاصله اي كمتراز CM۱ پره هاي مشعل ايجاد قوس الكتريكي مي نمايد و در صورت باز بودن گاز در مشعل شعله ايجاد مي شود.

۶- شيرسه طرفه

یکی از قطعات پکیج دیواری شیر سه راهه می باشد که تغيير مسير عبور آبگرم از مدار شوفاژ به مدار آبگرم مصرفي توسط اين شير انجام مي گردد .

۷- پمپ خطي يا پمپ سيركولاسيون

جهت جبران افت فشار مدار گرمايش و گردش آبگرم در مسير بسته گرمايش از اين پمپ استفاده مي شود . اين پمپ توسط يك عدد خازن كه بطور سري در مدار الكتريكي آن نصب شده راه اندازي مي شود

۸- شير پركن پكيج

براي آب گيري سيستم به كار مي رود . اين شير بين پكيج حرارتي و لوله ي آب سرد ورودي به پكيج قرار دارد و با باز كردن اين شير آب را به اندازه ي نرمال و مجاز ۵.Bar۱ وارد سيستم مي كند.

 ۹- شير تخليه ی آب مدار گرمايش

در زمان خرابي و تعميرات و سرويس پكيج حرارتي از طريق اين شير آب داخل سيستم را تخليه مي كنيم.

۱۰- NTC يا سنسور حرارتي مدار آبگرم مصرفی

از اين قطعه جهت حس كردن دماي لوله ي مبدل مربوط به آبگرم مصرفي نصب مي گردد و در صورتي كه دماي لوله بيش از حد نرمال گردد باعث خاموش شدن مشعل دستگاه مي شود تا از بروز هرگونه حادثه ناگوار جلوگيري گردد.

۱۱- شير اطمينان

يك نوع شير حساس به دما و فشار است و براي زماني كه فشار كاري سيستم ازBar ۳ بيشتر شود يا زماني كه دماي سيستم از حد نرمال بالاتر رود ( ۹۹ درجه سلسيوس بگذرد ) با باز شدن مجراي خروجي اين شير ، فشار و آب اضافي از سيستم خارج مي شود و در حقيقت يك نوع شير ايمني به حساب مي آيد .

حس گر فشار آب: وقتي كه فشار سيستم از حد نرمال كمتر شود يعني به Bar ۱ برسد از روشن شدن دستگاه جلوگيري مي كند .

۱۲- گيج دما و فشار

همان فشار سنج و دماسنج است كه بر روي بدنه ي پكيج نصب شده است و فشار و دماي سيستم را براي ما مشخص مي كند .

۱۳- NTC يا كليد حرارتي مدار گرمايش

دماي خط لوله ي آب مدار گرمايش را كنترل مي كند و وقتي كه دماي خط لوله به دماي تنظيم شده رسيد مشعل را خاموش مي كند.

۱۴- ترموستات دود يا سنسور دود

سنسور يا همان قسمت حسگر آن به قسمت بالايي كلاهك تعديل نصب مي شود و وقتي كه دودكش به هر دليلي وظيفه ي خود را به خوبي انجام ندهد ( تخليه گازهاي حاصل از احتراق مختل شود ) كلاهك تعديل داغ مي شود و اين داغ بودن توسط اين سنسور حس شده و به برد فرمان خاموشي سيستم را مي دهد.

۱۵- منبع انبساط ديافراگمی

فشار داخل اين منبع بطوراستاندارد Bar ۱ است . كمتر و بيشتر شدن اين فشار مشكلاتي را براي سيستم به وجود مي آورد كه از جمله ي آن ، انفجاري روشن شدن دستگاه است . داخل منبع انبساط به ۲ قسمت تقسيم شده است يك قسمت از آن ازت يا همان هوا است و قسمت ديگر با آب مدار گرمايش درارتباط است.

۱۶- شير هواگيری اتوماتيك (vent Air):

برروي پمپ سيركولاسيون نصب شده است و بصورت اتوماتيك عمل هواگيري را انجام مي دهد.

۱۷- سيستم ضد يخ زدگی پكيج (frez Anti):

سيستم ضد يخ زدگي دستگاه با فرمان پروب (سيم ) مدار گرمايش و يا پروب مدار آبگرم مصرفي بطور دائم فعال است فقط كافي است كه برق دستگاه وصل باشد حتي اگر كليد انتخاب وضعيت در حالت خاموش off باشد باز هم سيستم فعال است و هرچند وقت يكبار دستگاه را در حدود ۶۰ ثانيه روشن مي كند .

18- دودکش مخصوص کواکسیال ( دوجداره )

استفاده از دودکش مخصوص کواکسیال یا دوجداره در هنگام نصب پکیج دیواری ، این امکان را فراهم می کند که علاوه بر خروج دود ناشی از کارکرد دستگاه به خارج ، هوای مصرفی مورد نیاز پکیج نیز توسط جداره دوم دودکش از محیط خارج تامین گردیده و در نتیجه ایمنی کاملی از نظر هوای پاک برای مصرف کننده فراهم می نماید.
هرگز نمی توان دودکش پکیج دیواری را به دودکش مشترک و یا شیر مصرف گازی مشترک وصل کرد چون مکش دود به درستی انجام نمی شود.

گزینه های حائز اهمیت جهت انتخاب پکیج دیواری مناسب

 • میزان آب گرم مصرفی مورد نیاز واحد
 • مقدار اکسیژن لازم جهت فعالیت پکیج
 • دودکش مناسب جهت فعالیت پکیج
 • مساحت خانه یا فضای مورد نظر

انواع پکیج‌های زمینی و دیواری از نظر نوع سوخت 

 • پکیج برقی که در دو نوع زمینی و دیواری موجود می‌باشد که دارای مزیت بی صدا بودن می‌باشد.
 • پکیج گازی که در دو نوع دیواری و زمینی موجود می‌باشد که مانند پکیج برقی بی صدا می‌باشد.
 • پکیج دو گانه سوز که فقط در نوع زمینی موجود می‌باشد که نمی‌توان آن را درون منزل نصب کرد و باید بیرون از منزل و در مکانی مانند انباری و یا موتور خانه و … نصب شود.
 • پکیج گازوئیلی که این پکیج مانند پکیج دو گانه سوز است و فقط در نوع زمینی موجود می‌باشد و نمی‌توان آن را درون منزل نصب کرد و باید درون موتورخانه و یا انبار و … نصب کرد.

پکیج‌های دوگانه‌سوز و گازوئیل سوز در زمره پکیج‌های گرمایشی زمینی قرار می‌گیرند که بیشتر در بناهای بزرگ مانند ویلاها و ساختمان‌های حیاط‌دار کاربرد دارند.

انواع پکیج‌های گازی 

 • پکیج دیواری تک‌مبدل فن دار
 • پکیج دو مبدل فن دار
 • پکیج تک‌مبدل بدون فن
 • پکیج دو مبدل بدون فن

پکیج‌های تک مبدل، یک مبدل برای تأمین گرمایش و آب گرم مصرفی دارند. در این مدل، لوله عبور آب مصرفی درون لوله مبدل قرار گرفته است.

پکیج‌های دو مبدل برای تهیه آب گرم مصرفی و گرم کردن فضا از دو مبدل جداگانه استفاده می‌کنند. مبدل آب گرم در این پکیج‌ها از نوع مدل صفحه‌ای است.

مزایای پکیج

 • تنظیم کردن دمای پکیج به میزان دلخواه خود
 • استقلال هر واحد مسکونی به صورت کامل و جداگانه
 • نصب و راه اندازی سریع و آسان
 • کار کردن آرام و بدون تولید صدا و آلودگی صوتی
 • کاهش انرژی مصرفی گاز، برق و … نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی
 • فضای مفید محیط منزل را کمتر اشغال می‌کند
 • بالا بودن ایمنی آن چرا که دارای سنسورهای دود، سنسور آب گرم و …
 • در دسترس بودن برای کنترل سیستم و تعمیر در داخل منزل
 • و ….

معایب پکیج

همانطور که همه دستگاه‌ها معایبی دارد پکیج هم علاوه بر مزایای که دارد معایبی هم دارد :

 • در متراژهای بالای 300 متر از جمله تالارها، بیمارستان‌ها و … کاربرد ندارد.
 • نسبت به موتور خانه‌ها عمر کوتاه تری دارند و سریع تر خراب خواهند شد.
 •  درون واحد مسکونی شما فضایی را اشغال می‌کند.

کاربرد پکیج

پکیج کاربردهای متفاوتی دارد از جمله گرم کردن محیط منزل و همچنین تامین آب گرم مصرفی یک واحد مسکونی.
گرم کردن محیط منزل این گونه است که آب به واسطه پکیج گرم شده و به رادیاتور و شوفاژ‌ها منتقل می‌شود و گرمای ناشی از شوفاژ و رادیاتور‌ها باعث گرم شدن محیط خواهد شد.
کاربرد دیگر پکیج این است که آب گرم مصرفی محیط شما را تامین خواهد کرد و وظیفه آبگرمکن را انجام می‌دهد.

نحوه نصب پکیج

نصب پکیج اینگونه است که قبل از نصب باید مکان نصب مناسب را پیدا کنید که نباید در بالای اجاق گاز، سماور و … قرار گیرد.

پکیج دیواری معمولا داخل آشپزخانه و یا آبدارخانه بر روی دیوار نصب می شود ، که جهت ایجاد ایمنی بهتر است از دودکش دو جداره استفاده شود. بدین گونه هوای مورد نیاز دستگاه از محیط بیرونی تامین می گردد و خطری ساکنین را تهدید نخواهد کرد

پس از اینکه مکان مناسب را انتخاب کردید باید لوله کشی را انجام دهید که معمولا این کار را بهتر است به متخصصین نصب پکیج بسپارید.
سپس سینی نصب را روی دیوار قرار داده و آن را علامت می‌زنید و با استفاده از دریل دیوار را سوراخ می‌کنید و سینی یا صفحه نصب را روی دیوار با استفاده از رول پلاک و پیچ و مهره می‌بندید.
در مرحله بعدی پکیج را در جای مناسب خود روی صفحه نصب قرار می‌دهید و شیر آب گرم و سرد و ورودی و خروجی را مطابق دفترچه به لوله کشی وصل می‌کنید.
پس از اینکه مطمئن شدید به صورت درست نصب پکیج را انجام داده اید می‌توانید پکیج را به صورت امتحانی روشن کنید. (این روش نصب برای پکیج‌های دیواری است.)

نحوه تعمیر پکیج

تعمیر پکیج با توجه به علت خرابی آن انجام می‌شود.
برای مثال امکان اینکه پکیج آب را گرم نکند وجود دارد که در این باره باید توجه کنید که علت سرد و گرم کردن آب پکیج چیست و سپس برای تعمیر آن اقدام کنید.
یکی از علت‌های سرد و گرم کردن آب پکیج جرم گرفتن لوله‌ها است که اجازه ورود آب را به درستی نمی‌دهد و باعث بروز اختلال در عملکرد پکیج می‌شود.
راه حل رفع آن این است که با استفاده از مواد شوینده جرم گیر لوله‌ها را شستشو دهید و پس از آن با آب تمیز بشوید و دوباره لوله کشی را ببندید.
در برخی موارد علت آن فشار کم آب است که نیاز به تعمیر ندارد.
پس برای تعمیر بهتر است ابتدا علت را جویا شوید و سپس اقدام به تعمیر کنید که در برخی موارد اصلا نیاز به تعمیر نمی‌باشد.

نگهداری و سرویس پکیج

پکیج‌ها نیز همانند هر دستگاه دیگری نیازمند نگهداری هستند. بنابراین لازم است هر از گاهی لوله‌های پکیج شوفاژ دیواری، بسته به میزان سختی آب و املاح موجود در آن، رسوب‌زدایی شود. استفاده از فیلتر رسوب‌گیر هم گزینه مناسبی برای کاهش سختی آب است. پکیج‌های دو مبدله، گزینه مناسبی برای مناطقی هستند که آب آن دارای املاح بوده و رسوب زیادی دارند. اگر چنانچه پکیج شما دچار خرابی شد، می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف اقدام به تعمیر آن کنید.

کاربران گرامی :

تیم فنی مهندسی و خدماتی تاسیسات مهندسی کاشان، آماده ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در این زمینه به شما بزرگواران می‌باشد. جهت دریافت مشاوره یا بهره‌مندی از خدمات ما، با شماره 09131615848 تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید

  ورود