نصب فیلتر شنی (ساخت ، نصب ،اجرا ،تعمیر و نگهداری فیلتر شنی)

اجرا موتورخانه های حرارتی و برودتی ، نصب مبدل ها ، نصب دیگ های چدنی و فولادی و بخار ، نصب چیلرهای جذبی وتراکمی ،نصب برج خنک کننده ،نصب بوستر پمپ های آبرسانی و آتش نشانی، اجرا سونا و استخر و جکوزی، نصب هواساز و ایرواشر ،اجرا  سیستم های هوای فشرده، لوله کشی فاضلاب ، اجرا سیستم های سرد و گرم مصرفی، اجرا لوله کشی گاز طبی ،آبیاری قطره ای، اجرا سیستم گرمایش از کف، اسپرینکلر، سیستم های تصفیه ،اجرا لوله های گالوانیزه و استیل ،مانسمان ،مسی و…

 دستگاه فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی (Sand Filter) به مخزن‌هایی از جنس فولاد گالوانیزه، فایبرگلاس و استیل گفته می‌شود که به شکل‌های استوانه‌ای (و گاهی مربع) تحت فشار اتمسفریک ساخته می‌شوند. كه با تصفیه (فیلتراسیون) آب به صورت فیزیكی باعث حذف ذرات معلق موجود در آب نظیر گل، رنگ، ذرات معلق و ذرات حاصل از خوردگی می‌شوند.

فیلترهای شنی که با عبور آب از بستر شن و ماسه های دانه بندی شده، وظیفه جداسازی ذرات معلق (معمولا تا قطر 50 میکرون ) از آب در گردش را به عهده دارند، به عنوان پیش تصفیه باعث شفافیت و زلال شدن آب گردیده، ولی املاح و دیگر مواد شیمیایی موجود در آب را حذف و جذب نمی نمایند.

داخل مخزن فیلتر شنی با شن سیلیسی و یا آنتراسیت پر می‌گردد كه معمولاً یک‌ لایه ذرات درشت روی نازل‌ها جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک‌لایه ذرات ریز بر روی آنها ریخته می‌شود. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، ذرات معلق موجود در آب در میان شن ها گیر کرده و آب تقریباً عاری از ذرات معلق، در خروجی فیلتر شنی به دست می‌آید. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر شنی، باعث افزایش افت فشار جریان عبوری از فیلتر می‌گردد كه اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید شن های سیلیسی فیلتر شنی را شستشو داد.

فیلتر شنی( SAND FILTER)

فیلتر شنی 1

فیلتر شنی

کاربرد فیلتر شنی:

در استخر ها،نیروگاه ها و … برای تصفیه ی آب ها و جدا سازی ذرات محلول

فیلتر شنی برای تصفیه ی آب های که دارای ذرات درشت می باشد، به صورت فیزیکی و به صورت فیلتر کردن آب، برای تصفیه ی آب ورودی استخر ها و همچنین در مكان هايي که آب رودخانه یا دریاچه تغذيه كننده ي بويلر  است، استفاده می شود.

همچنین در استخر ها پس از مدتی چربی و ذرات اضافی از بدن انسان (مو،پوست و…)  و ذرات اضافی از محیط وارد آب استخر می شوند. فیلتر شنی مسئولیت دارد تا با تصفیه کردن این آب به صورت فیزیکی و عبور دادن آب از روی سیلیس در چندین مرحله و سپس عبور آب تصفیه شده از نازل ها به بیرون ، این آب را قابل استفاده ی مجدد کند.

از فیلتر شنی در سیستم های تصفیه آب شهری هم استفاده می شود.

نصب فیلتر شنی:

جهت نصب دستگاه به شرح زیر عمل کنید:

 1. ابتدا زیرسازی محکم و مناسبی برای دستگاه تهیه نمایید.
 2. دستگاه را در مکان مذکور بطور تراز قرار دهید.
 3. بعد از تعیین جای دستگاه مواد بستر( که می‌تواند سیلیس و آنتراسیت باشد) را در داخل تانکر می‌ریزیم. آنگاه دریچه ورودی را محکم می‌بندیم، سپس لوله ورودی و خروجی آب را به دستگاه نصب می‌کنیم.

طریقه راه اندازی فیلتر شنی :

بعداز نصب دستگاه جهت را اندازی آن، به شرح زیر عمل کنید:

 1. مایع کلر را به طریقه زیر تهیه و از طریق دریچه ورودی به داخل فیلتر(بر روی بستر) می‌ریزیم. به ازاء هر متر مکعب از حجم تانکر 15 گرم پودر کلر (70%) را در آبی به حجم 10 حل می‌نماییم و در داخل تانکر می‌ریزیم.
 2. هواگیری :جهت کار کرد بهتر فیلتر باید آن را هواگیری نمود. برای اینکار شیرهای شماره 1 و 3 را باز نموده و مابقی را می‌بندیم تا آب از مسیر پایین وارد مخزن شود و هوای موجود در میان بستر را به طرف بالا هدایت نماید و سبب تخلیه هوای بستر گردد.
 3. سپس هواگیری را دوباره ادامه می‌دهیم تا کلر موجود در فیلتر تمیز گردد.
 4. کارکرد عادی: شیر شماره 1 و سپس شیر شماره 3 را می‌بندیم و شیرهای شماره 2 و 4 را به ترتیب باز می‌کنیم.

زمان شستشوی فیلتر شنی:

جهت معین کردن زمان شستشو، می‌توان بر حسب تجربه از اختلاف فشار سنج های موجود بر روی ورودی و خروجی دستگاه استفاده نمود.

شستشوی فیلتر شنی:

بر حسب مقدار مواد معلق موجود در آب و دبی ورودی، بعد از مدتی بستر دستگاه اشباع می‌گردد. در این موارد اپراتور دستگاه به شیوه زیر عمل نماید:

 1. بستن کلیه شیرها
 2. شستشوی اولیه فیلتر: باز کردن شیرهای یک و سه
 3. شستشوی ثانویه فیلتر: باز کردن شیرهای دو و پنج)
 4. کارکرد عادی فیلتر: باز کردن شیرهای دو و چهار

نگهداری فیلتر شنی:

 1. حداقل دمای محل نصب و نگهداری دستگاه باید بیشتر از 4 درجه سانتیگراد باشد.
 2. به شستشو و احیاء بستر دستگاه توجه لازم گردد.
 3. در طی حمل و نقل دستگاه احتیاط کامل و لازم صورت بگیرد.
 4. به اطلاعات فنی دستگاه مثل فشار و دبی کار توجه شود.
 5. بستن سریع شیر فلکه بعد از خروجی دستگاه می‌تواند باعث صدمه زدن به دستگاه گردد. لذا از این کار جلوگیری به عمل آوردید.
 6. از سفت نمودن بیش از حد لوله و اتصالات دستگاه خودداری نمایید.
 7. بطور مستمر شیر چندکاره را کنترل و سرویس نمایید.
 8. هنگام نصب دستگاه توجه داشته باشید که محل قرار گرفتن پایه‌ها بر روی زمین محکم باشد. تا از فرو رفتن آنها در زمین و در نتیجه فشار بر روی لوله‌های ورودی و خروجی جلوگیری به عمل آید.
 9. حبس هوا در بستر دستگاه سبب اتلاف ذرات بستر می‌گردد. لذا به تخلیه هوا در هنگام راه‌اندازی دستگاه توجه خاصی نمایید.
 10. در صورتیکه فیلتر در ایام تابستان بیش از سه روزبدون تخلیه آب باقی بماند، لازم است قبل از ورود فیلتر به مدار، شستشوی آن مورد توجه قرار گیرد. اگر به خاطر عدم وجود آب کافی امکان شستشو نباشد، در آن صورت لازم است که فیلتر قبل از ورود به مدار ابتدا از آب خالی گردیده دوباره از آب پر گردد. و به مدت سه دقیقه یا بیشتر شستشوی فیلتر صورت بگیرد.
 11. دستگاه را مکانی سرپوشیده نصب و نگهداری نمایید.

موارد کاربرد دستگاه فیلتر شنی :

 1. آب استخر
 2. حذف رنگ‌ها
 3. آب برگشتی برج‌های خنک‌کن
 4. تصفیه آب استخرهای پرورش ماهی
 5. فیلتراسیون فاضلاب‌های صنعتی و انسانی
 6. تصفیه آب های سطحی (رودخانه‌ها یا چاه‌ها)
 7. پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO)
 8. فیلتراسیون مصارف آشامیدنی و صنعتی (تصفیه‌ خانه‌های شهر و صنعتی)

مشکلات ناشی از عدم استفاده از فیلتر شنی به‌ عنوان مثال در استخرها (به علت باز بودن سطح استخر) :

چنانچه آب استخر متناوباً تعویض یا فیلتر نگردد، آب راكد مانده و آلوده می شود. وجود مواد خارجی از قبیل برگ، خاک، گرد و غبار و رشد و تكثیر میکروب‌ها، انواع قارچ‌های میكروبی و تخم انگل‌ها در آب باعث بیماری‌هایی از قبیل یرقان، تب‌های روده‌ا‌ی، اسهال خونی، بیماری‌های پوستی و غیره می‌گردد كه بخصوص در استخرهای عمومی باید این موضوع شدیداً مورد توجه قرار گیرد. 

عوامل موثر بر کارکرد فیلتر شنی :

در فیلتراسیون به روش فیزیکی، موارد بسیاری در کارکرد مناسب فیلترهای شنی موثر هستند. مهمترین عوامل برای رسیدن به حداکثر راندمان تصفیه به شرح زیر می‌باشند :

 1. دانه بندی و شکل ذرات تشکیل دهنده بستر فیلتر شنی
 2. سرعت عبور آب از بستر : کیفیت آب فیلتر شده بستگی چندانی به سرعت آب عبوری در روی بستر ندارد ولی سرعت آب عبوری و میزان ذرات معلق موجود در آن رابطه مستقیم با مدت زمان بهره برداری بین دو شست و شو و افت فشار در فیلتر شنی دارد. افت فشار در فیلتر شنی نمایانگر مسدود شدن خلل و فرج بستر فیلتر توسط ذرات معلق و گلُ لای جذب شده است.
 3. روش شست و شوی فیلتر : براساس نوع و ابعاد فیلتر شست و شو با استفاده از آب به تنهایی و یا شست و شو با استفاده از آب و هوا انجام می‌شود. در شست و شو با آب باید سرعت و فشار آب در حدی باشد تا حجم بستر را 15% افزایش دهد، ذرات از هم فاصله گرفته و ذرات به دام افتاده از بستر خارج شوند. در فیلترهای با سایز بالا آب به تنهایی توانایی برهم زدن بستر فیلتر شنی را ندارد به همین منظور از هوا برای هم زدن بستر فیلتر استفاده می‌شود. به همین دلیل تا 60% حجم کل فیلتر شنی را سیلیس پر می‌کنند نه بیشتر.
 4. البته این نکته را باید در نظر داشت که قدرت پمپ طوری انتخاب شود که فشار آب موجب برهم زدن بیش از حد بستر سیلیس نشود تا ناگهان سیلیس یا شن از فیلتر خارج شود و به کاسه استخر وارد شود

شست و شوی معکوس(BACK WASH) فیلتر شنی

طراحی و محاسبه فیلتر شنی :

برای مثال، درنظر بگیرید یک استخر شخصی با حجم 100 متر مکعب موردنظر است. در این حالت، کل آب استخر باید حداقل در 5 ساعت فیلتر شود. با این حساب لازم است 20 متر مکعب فیلتراسیون در ساعت توسط فیلتر شنی انجام بگیرد. با درنظر گرفتن این موارد و با کمک جدول‌های مهندسی میتوان ابعاد فیلتر شنی مورد نیاز را محاسبه کرد.

  سبد خرید

  ورود