جدیدترین مطالب

نکات مهم برای انتخاب پکیج دیواری مناسب

انتخاب پکیج مناسب

انتخاب یک پکیج دیواری مناسب

نکاتی مهم زیادی در انتخاب پکیج دیواری برای ساختمان مطرح می باشد که در هنگام انتخاب و تهیه پکیج بایستی مورد توجه قرارگیرد. عوامل و پارامترهایی مانند وضعیت تخلیه گازهای ناشی از احتراق، چگونگی تامین هوای تازه و… مطرح است که در زیر توضیح داده می شود.

پارامترهای مهم برای انتخاب پکیج دیواری

1 – تناسب پکیج با نیاز ساختمان شما

برای خرید پکیج دیواری مناسب نکات زیادی را باید در نظر بگیرید که یکی از مهمترین آنها تناسب پکیج با ابعاد فضای منزل شماست.

برای خانه هایی که در شهرهای مرتفع قرار گرفته اند به دلیل چگالی کم هوا باید ارتفاع را نیز در نظر گرفت. برای این کار باید نسبت چگالی هوای منطقه جغرافیایی مورد نظر به چگالی هوا در سطح دریا را بدست آورد که موجب کاهش ظرفیت مورد نظر در پکیج می شود.

محاسبه ظرفیت پکیج:

در هنگام تهیه و خرید پکیج توجه به ظرفیت آن و قدرت گرمایش از اساسی ترین موارد است، انتخاب سیستم گرمایشی مناسب با توجه به متراژ محیط، نوع کاربری ساختمان (مسکونی یا تجاری) ، دمای معمول شهر، نوع دودکش، میزان هوای گرم لازم و محل نصب دستگاه (در سایه یا رو به آفتاب) باعث افزایش راندمان پکیج شده و درصورت استفاده از پکیج با ظرفیت نامناسب (کم یا زیاد) علاوه بر عدم بازدهی و عدم ایجاد گرمای مطلوب، عمر پکیج نیز کاهش می یابد.
منابع انبساط با توجه به قدرت پکیج دارای حجم های مختلف هستند و هر چه ظرفیت و توان پکیج بیشتر باشد، تعداد پره های مشعل بیشتر و همچنین فن با قدرت بیشتری کار کرده و مبدل ها هم بزرگتر هستند.
واحد بار قدرت پکیج بر اساس کیلووات محاسبه می شود و دستگاه به ازای هر یک کیلووات قدرت به یک متر مکعب فضا احتیاج دارد ، پکیج هایی با ظرفیت 24 کیلووات در محیط های مسکونی با متراژ متوسط (150متر) و در آب و هوای معتدل رایج هستند اما در مساحت های بالا و درصورت نیاز به آب گرم فراوان پکیج های مخزن دار و با ظرفیت بالاتر از 31 کیلووات توصیه می شود، عموما در بیشتر موارد استفاده از پکیج دیواری به دلیل مزایای بالا از جمله کم مصرف بودن و عمر طولانی توصیه می شوند اما در مساحت های بیش از 300متر بهتر است از پکیج زمینی بهره ببرید.

نکته:
150کیلو کالری * متراژ واحد مسکونی
100 کیلو کالری * متراژ واحد اداری

مثال :
اگر مکان مسکونی 140متر باشد، با ضرب متراژ در عدد 150 عدد 21000 به دست می آید که واحد ظرفیت پکیج براساس کیلوکالری است، سپس با تقسیم آن بر عدد 860 (1 کیلووات برابر با 860 کیلوکالری است) عدد 24.44 به دست آمده که این مقدار نهایی واحد ظرفیت پکیج براساس کیلووات است، پس در حالت عادی برای یک ساختمان مسکونی 140 متری به پکیجی با ظرفیت 24 احتیاج است.

دستگاه های پکیج دیواری معمولا در سایزهای 35KW,30KW,28KW,24KW تولید می گردند که شما با توجه به متراژ واحد مسکونی خود می توانید در بین این مدل ها انتخاب کنید.

2 – نوع دودکش ساختمان

دودکش منزل المانی بسیار مهم در انتخاب نوع پکیج دیواری است. طول عمودی لوله دودکش ساختمان در خانه هایی که در طبقات آخر مجتمع ها قرار دارند معمولا کمتر از ۳ متر است که در این حالت باید حتما پکیج فن دار نصب شود.

برای واحدهای زیرین مجتمع که طول افقی لوله دودکش کمتر از ۱ متر باشد بهترین انتخاب پکیج بدون فن است. پکیج های بدون فن سروصدایی ندارند اما پکیج های فن دار (مخصوصا پکیج های فن دار با دودکش دو جداره) از نظر ایمنی و کاهش خطر احتراق و ورود گازهای سمی مطمئن تر هستند.

اگر به دلیل طول کم لوله دودکش مجبور به نصب پکیج بدون فن هستید توصیه میکنیم با مجهز کردن پکیج دیواری خود به سنسور حرارتی دودکش هر گونه خطر احتمالی را مدیریت کنید. سنسورهای حرارتی علائم حرارتی دودکش را بررسی کرده و در صورت وجود انسداد و گرفتگی دودکش سیستم را خاموش کرده و شما را آگاه میکنند.

3 –  مقدار مورد نیاز آب گرم مصرفی

اگر مصرف آب گرم در خانه شما بالاست باید به سراغ پکیج های مخزن دار یا پکیج با قدرت حرارتی بالاتر از ۳۱ کیلووات بروید.

4 – نوع مبدل حرارتی منزل

اگر خانه شما دارای گرمایش از کف می باشد بهترین انتخاب برای آن پکیج های کندانسیک است زیرا این پکیج ها مصرف گاز کمتری دارند.

برای خانه هایی که گرمایش آنها از طریق فن کویل تامین میشود بهترین پکیج، پکیج های منبع دار است. در این حالت اگر شما آب گرم مصرفی را باز کنید فن کویل ها باد سرد نخواهند زد.

4 –  تامین اکسیژن مورد نیاز دستگاه

علاوه بر اینکه به ازای هر کیلو وات توان دستگاه یک متر مکعب فضا نیاز است، فضای اتاق محل نصب دستگاه نیز باید به محیط هوای آزاد بیرون از اتاق محل نصب دستگاه بوسیله یک دریچه دائما باز ارتباط داشته باشد تا اکسیژن مورد نیاز دستگاه از محیط بیرون از اتاق محل نصب دستگاه تامین گردد و هم در صورت نشتی احتمالی، گاز در محیط اتاق جمع نشود.

5 – جهت جغرافیایی ساختمان

یکی دیگر از شرایط ساختمان ها جهت آنهاست که از لحاظ تابش آفتاب بسیار حائز اهمیت می باشد.

به طور مثال واحدی که در انتهای یک ساختمان شمالی قرار دارد نسبت به واحدی که در سمت حیاط یک ساختمان جنوبی قرار دارد نور کمتری به آن تابیده می شود و سردتر است. ویا واحدی که در طبقه آخر یا طبقه همکفی که زیر آن پارکینگ قرار دارد به دلیل داشتن ارتباط بیشتر با فضای آزاد سردتر از واحدی است که بالا و پایین آن مسکونی است (مانند طبقات دوم و سوم در یک ساختمان چهار طبقه)

6 – گروه آب و هوایی کشور (ایران)

جهت در نظر گرفتن میزان گرمای لازم جهت گرم کردن، یک متر مربع از ساختمان باید بعضی از شرایط در نظر گرفته شود و مهمترین موضوع محاسبه دقیق محل نصب و شرایط آب و هوایی شهری است در آن زندگی می کنیم.

– معتدل و مرطوب (شهر های شمالی)

– گرم و خشک (مشهد، تهران و شهرهای کوهستانی)

– گرم و مرطوب (شهر های جنوبی)

7 – ساختمان ها از لحاظ معماری و ساخت

ساختمان ها از لحاظ معماری و ساخت به 3 گروه تقسیم می شوند:

گروه اول: ساختمان هایی که در آنها از پنجره های دوجداره استفاده شده است و دیوارهای خارجی نیز عایق شده است و در آنها پرت حرارت بسیار پایین است.

گروه دوم: ساختمان هایی که از لحاظ ساخت معمولی می باشند و در آنها از پنجره معمولی فلزی استفاده شده و پرت حرارت در آنها معمولی می باشد ( مانند آپارتمان های معمولی )

گروه سوم: ساختمان هایی که از لحاظ معماری و ساخت قدیمی می باشند و پرت حرارت در آنها بسیار بالا است و در آنها از در و پنجره های مناسبی استفاده نشده است.

محاسبه سر انگشتی برای انتخاب یک پکیج دیواری مناسب

معتدل و مرطوب (شهر های شمالی)

ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع 80 تا 100 وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع 120 تا 140 وات

گرم و خشک (شهر های کوهستانی مانند مشهد، تهران)

ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع 120 تا 140 وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع 140 تا 160 وات

گرم و مرطوب (شهر های جنوبی)

ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع 60 تا 80 وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع 80 تا 100 وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات

این اعداد به محاسبه سر انگشتی معروف است و مربوط به مناطق آب و هوایی ایران می باشد.

8 – فن دار یا بدون فن

2 حالت وجود دارد، یا دستگاه شما داخل واحد نصب می شود یا دستگاه شما خارج از واحد (بالکن) نصب می گردد.

در صورتی که پکیج دیواری شما خارج از واحد نصب شود؛ الزاما باید از دستگاه فن دار استفاده نمایید و این به  دلیل این است که دستگاه های فن دار محفظه احتراق بسته است و در نتیجه اگر در معرض باد یا طوفان تاثیری بر عملکرد دستگاه نمی گذارد.

در صورتی که پکیج دیواری شما در داخل واحد نصب می شود؛ در صورتی که متراژ واحد شما بالای 70 متر باشد و دودکش در نظر گرفته شده برای دستگاه 15 سانتی متر باشد و ارتفاع این دودکش بالاتر از 4 متر باشد شما می توانید از دستگاه های بدون فن استفاده نمایید. در غیر این صورت نیز باید از دستگاه های فن دار استفاده نمایید.

9 – دو مبدل و تک مبدل

پکیج های دیواری بدون در نظر گرفتن نوع دودکش و ظرفیت آن به دو نمونه تک مبدل و دو مبدل تقسیم می گردد. پکیج های تک مبدله با توجه به طراحی خود دارای یک مبدل حرارتی بوده که هم وظیفه گرمایش آبگرم مصرفی و هم مدار گرمایشی را دارد. در پکیج های دو مبدله ساختار به این گونه است که یک مبدل وظیفه تولید آبگرم برای مدار گرمایش را دارد و مبدل دیگر( مبدل ثانویه) به تامین آبگرم مصرفی می پردازد.

اگر آب شهر و منطقه زندگی شما املاح زیادی دارد (مثل قم و یزد) بهترین انتخاب برای شما پکیج های دو مبدله هستند زیرا پکیج های تک مبدله به مرور زمان رسوب گرفته و بازدهی آنها به شدت کاهش می یابد.

مزیت پکیج های دیواری دو مبدل نسبت به تک مبدل

1.دیرتر جرم گرفتن مبدل های دستگاه به دلیل تقسیم کار میان دو مبدل

 2.آبگرم مصرفی یکنواخت تر به دلیل ساختار منحصر به فرد آن

3.پیشنهاد می شود در شهرهایی که املاح آب آنها بالاست حتما از دستگاه دو مبدله استفاده شود.

 

7 – پکیج های دارای خطای نمایی

این پکیج ها در واقع قابلیت عیب یابی اتوماتیک با کد هستند که میتواند خیلی سریع عیب سیستم را تشخیص داده و نشان دهد. این پکیج ها دارای عیب یاب مجهز به سنسورهای کنترل عملکرد بوده و میتوانند خطاهای عملکرد سیستم را به صورت کدهایی تعیین شده در مانیتور پکیج نشان دهند. کاربر به محض مشاهده کد خطا باید به سراغ دفترچه راهنما رفته و با مشاهده کد نمایش داده شده عیب سیستم را متوجه شود.

مواردی که باید قبل از خرید و یا در حین نصب پکیج دیواری به آنها توجه شود

فشار آب شهر در محل نصب پکیج دیواری می باید حداقل 1 و حداکثر 3.5 اتمسفر باشد.

در صورتیکه بخشی از مسیر دودکش پکیج دیواری، بصورت افقی(بیش از 30 سانتی متر) باشد، استفاده از پکیج های فن دار الزامی است.

در صورتیکه محل نصب پکیج دیواری گازسوز در بالکن یا فضای باز می باشد، باید از وزش مستقیم باد یا جریان تند هوا محفوظ شده باشد.

با توجه به هد پمپ سیر کولاتور در دستگاه های پکیج گرمایشی، حداکثر طول لوله کشی افقی آب برای رادیاتورهای شوفاژ حدود 35 متر می باشد.

ظرفیت حرارتی پکیج های دیواری و زمینی با قدرتی از 20000 تا 50000 وات بر ساعت ساخته میشوند و آنها را مناسب برای واحد های مسکونی از 60 تا 350 متر مربع با ظرفیت های 20 تا 35 هزار وات بر ساعت در نظر میگیرند.

در محل هایی که ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد به ازای هر 600 متر ارتفاع اضافی 30% از ظرفیت حرارتی ناشی از احتراق کاسته میشود و در نتیجه کلیه ی دستگاه های احتراقی دارای ظرفیت خروجی کمتری خواهند بود.

برای جلوگیری از رسوب گرفتن مبدل ( به خصوص برای شهر هایی که درجه سختی آب آن بالا است ) استفاده از یک رسوب زدای مغناطیسی مناسب در مسیر ورودی آب سرد به دستگاه را باید در زمان نصب پکیج دیواری نصب نمود.

مسیر لوله کشی پکیج تاثیر بسیار مهمی در ایجاد افت فشار در پکیج دارد. هد پمپ سیر کولاسیون سیستم معمولا برای مسیرهای لوله با طول حداکثر ۳۵ تا ۵۰ متر مناسب است. نوع لوله به کار رفته در لوله کشی پکیج نیز در افت سیستم اثر گذار است. لوله های انعطاف پذیر چند لایه با زبری کم و حداقل اتصالات، کمترین احتمال افت فشار را خواهند داشت.

شرایط مورد نیاز جهت استفاده از پکیج دیواری دودکش دار

قطر لوله دودکش ساختمان برای استفاده از پکیج دیواری باید 15 سانتیمتر باشد. هر وسیله گاز سوز باید دارای شیر گاز مستقل و یک دودکش مستقل باشد تا مکش دود به درستی انجام شود. هرگز نمی توان پکیج دیواری را به دودکش های مشترک و شیر گاز مشترک وصل نمود.

چنانچه قسمتی از لوله دودکش در فضای آزاد قرار بگیرد، باید آن قسمت را با عایق پشم شیشه عایق نمود، زیرا اگر بدنه دودکش در اثر تماس با هوای محیط سرد شود، دودی که از آن عبور کرده سرد شده و به سختی تخلیه می شود و موجب می گردد کشش دودکش کم شود و باعث می شود تا دود از دودکش تخلیه نشود و سنسور دود عمل کند و پکیج دیواری خاموش شود. البته این خاموش شدن به خاطر ایمنی مصرف کننده می باشد.

در تمام پکیج های دیواری فاصله از کلاهک تعدیل دستگاه تا کلاهک تعدیل پشت بام ( ارتفاع عمودی دودکش ساختمان ) باید حداقل حدود 4 متر باشد.

طول لوله افقی دودکش نباید از 20 سانتیمتر بیشتر باشد و لوله افقی دودکش باید با شیب مناسب و مثبت به سمت بالا داشته باشد.

در صورتی که از پکیج دیواری دودکش دار استفاده شود، باید انتهای لوله دودکش در پشت بام باید اچ شکل باشد.

هرگاه هر کدام از شرایط مورد نیاز پکیج دیواری دودکش دار فراهم نباشد، نمی توان از دستگاه دودکش دار استفاده نمود و باید از دستگاه فن دار استفاده شود.

دودکش ساختمان باید مستقل و فقط مخصوص همان دستگاه باشد.

کاربران گرامی :

تیم فنی مهندسی و خدماتی تاسیسات مهندسی کاشان، آماده ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در این زمینه به شما بزرگواران می‌باشد. جهت دریافت مشاوره یا بهره‌مندی از خدمات ما، با شماره 09131615848 تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید

    ورود