جدیدترین مطالب

لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب ساختمان

برای خروج آب های آلوده ساختمانی که به آب های خاکستری معروف هستند نیاز به لوله کشی فاضلاب در ساختمان داریم. لوله کشی فاضلاب ساختمان برخلاف لوله کشی آب ساختمان دارای بخش های فراوانی می باشد، که قصور در نحوه نصب هر قسمت می تواند باعث ایجاد مشکل در کل سیستم فاضلابی شود.

یک سیستم فاضلاب ساختمانی مجهز شامل قسمت های زیر می باشد:

1- لوله آب فاضلاب

لوله آب فاضلاب در سیستم فاضلابی همانطور که از نامش پیداست وظیفه هدایت مواد زائد تا چاه خارج از ساختمان را دارد.

طراحی نصب این لوله در ساختمان ها به صورت بالا به پایین است و علت این کار این است که در جهت رو به زمین نیروی گرانش به کمک لوله های فاضلابی آمده تا برای حمل سریع تر مواد فاضلابی مفید واقع شود.

2- لوله های ونت یا هواکش

این لوله ها در اصل به منظور ایجاد تهویه در کنار لوله های فاضلاب در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و وظیفه دوم این لوله ها این است که با تولید جریانات و فشار هوا در لوله های فاضلابی به تخلیه و حرکت مواد فاضلابی کمک کنند.

شکل قرار گیری لوله هوای هواکش در امتداد ساختمان است و برخلاف لوله های فاضلاب رایزر لوله های ونت به صورت بالا رونده قرار می گیرد. علت اصلی تهویه نامطبوع در سیستم فاضلابی ساختمان بیشتر به علت نصب غلط لوله های ونت می باشد.

3- سیفون

سیفون نیز بخش لاینکف در سیستم فاضلاب به شمار می رود. استفاده از سیفون در زیر سینک، داخل حمام و توالت برای جلوگیری از خشکی لوله آب فاضلاب لازم است.

سیفون ها به دلیل شکل گلوگاهی در خود همیشه مقداری آب برای جلوگیری از خشکی لوله آب فاضلاب در خود نگه می دارند. فایده این کار این است که حشرات و بو های نامطبوع دیگر نمی توانند وارد ساختمان شوند.

بعد از اینکه با اجزای تشکیل دهنده سیستم فاضلاب در ساختمان آشنا شدید، نوبت به بررسی روش های لوله کشی فاضلاب در ساختمان می رسد که یافتن بهترین روش لوله کشی فاضلاب در ساختمان باید ابتدا روش های متداول اجرای لوله کشی سیستم فاضلاب در ساختمان را بررسی کنیم.

انواع روش های لوله کشی فاضلاب

انواع روش های لوله کشی فاضلاب در ساختمان را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

لوله کشی فاضلاب به صورت سنتی و لوله کشی فاضلاب به صورت زیر سقفی

لوله کشی فاضلاب در داخل ساختمان را می توان با استفاده از لوله های چدنی، پوشفیت و پلیکا در هر دو شیوه لوله کشی فاضلاب در ساختمان اجرا کرد.

هرچند استفاده از لوله های چدنی در لوله کشی زیر سقفی بسیار حساس است و لوله ها باید به درستی مهار شوند. از این رو امروزه غالبا از لوله های پلیکا و پوشفیت در لوله کشی فاضلاب استفاده می کنند.

1- لوله کشی فاضلاب ساختمان به صورت سنتی

در این روش  لوله ها به صورت کف خواب در ساختمان قرار می گیرند. به این روش لوله کشی فاضلاب سنتی می گویند چون از قدیم نحوه لوله کشی فاضلاب در ساختمان به این صورت بوده است.

در این شیوه بعد از اتصال لوله های هواکش و سیفون ها به لوله فاضلاب آنها را در کف ساختمان در حال ساخت یا بازسازی شده در زیر مصالحی همچون سیمان می پوشانند.

2- لوله کشی فاضلاب ساختمان به شیوه زیر سقفی

روش زیر سقفی به این صورت است که لوله ها به جای خوابانده شدن در کف ساختمان از زیر سقف عبور می کنند. در واقع تنها تفاوت اجرای لوله کشی سنتی و زیر سقفی در نحوه قرار گیری آن ها در ساختمان می باشد.

مقایسه دو روش کف خواب و زیرسقفی در زمینه‌های مختلف

 1- سرعت حرکت مواد فاضلابی در درون لوله ها 

  مدل کف خواب یا مدل زیر سقفی در سرعت حرکت مواد فاضلابی نقش زیادی ندارد.

در کل شرایط دیگری همچون رعایت شیب مناسب در لوله ها، نحوه جوش کاری لوله و جنس سطح داخلی لوله مشخص کننده میزان سرعت حرکت مواد فاضلابی در داخل لوله ها است.

دیده شده که در برخی از ساختمان ها به دلیل استفاده از لوله های بی کیفیت و از طرفی به دلیل عدم رعایت شیب استاندارد در اجرای لوله ها مواد فاضلابی در درون لوله ها و در مکان های اتصال تجمع کرده و باعث ایجاد رسوبات و بوی نامطبوع می شوند.

2- آسیب وارد شده به لوله های فاضلابی

همانطور که در توضیحات مختصر بالا بیان کردیم در لوله کشی زیر سقفی لوله ها از زیر سقف عبور می کنند و در نتیجه فشاری بر لوله ها از طریق مصالح و یا اجسام سنگین استفاده شده در ساختمان بر روی لوله ها وارد نمی شود.

اما در لوله کشی سنتی لوله ها مستقیما با کف و مرکز ثقل ساختمان در تماس هستند و شکستگی و آسیب به لوله های فاضلابی در این شیوه از لوله کشی فاضلاب امری اجتناب ناپذیر می باشد.

3- هزینه اجرای لوله کشی

هزینه اجرای روش زیر سقفی به دلایلی همچون لزوم استفاده از لوله های مرغوب، بهره گیری از لوله کش ماهر و متخصص، سختی کار و همچنین لزوم اجرای داکت کشی در بین دیواره های ساختمان برای عبور لوله های فاضلابی بسیار بالاتر از لوله کشی سنتی یا کف خواب می باشد.

4- سرعت اجرای لوله کشی 

به طور کلی می توان گفت در لوله کشی کف خواب به دلیل اینکه نیازی به بررسی دقیق و مهندسی نقشه ساختمان، نصب داکت ها و همچنین اتصال لوله ها در زیر سقف ساختمان نیست، سرعت اجرای لوله کشی نیز بالاتر می رود.

ولی می توان سرعت لوله کشی در مدل زیر سقفی را با استفاده از لوله های پوشفیت تا حد بالایی افزایش داد.

5- دسترسی به لوله ها 

بزرگترین مزیت استفاده از  شیوه زیر سقفی این است که شما در هر زمانی همچون تعمیرات، انشعاب و یاتعویض لوله های فاضلابی می توانید به راحتی به لوله ها دسترسی پیدا کنید.

حال تصور کنید لوله های فاضلاب خوابانده شده در کف ساختمان به دلیل فشار مصالح، یخ زدگی یا هر علتی دچار ترکیدگی یا نشتی شده و نیاز به تعمیر و بازسازی دارند. در این صورت حجم خرابی ها و هزینه های تعمیر و بازسازی لوله ها سرسام آور خواهد بود.

ولی اگر سیستم لوله کشی به صورت زیر سقفی باشد، هزینه های شما از نصف هم کمتر خواهد شد. چرا که لوله ها کاملا در نزدیکی شما و در دسترس هستند و با جابجایی کناف و یا سقف کاذب می توانید فرآیند بازسازی لوله ها را اجرا کنید.

هر چند همانطور که گفتیم به دلیل استفاده از لوله های مرغوب و همچنین عدم قرار دادن لوله ها در کف ساختمان کمتر با مشکل ترکیدگی لوله و یخ زدگی مواجه خواهید شد. حتی ممکن است شما بخواهید یک توالت جدید و یا یک حمام جدید به ساختمان خود اضافه کنید در این صورت اگر لوله های فاضلاب قبلی در ساختمان شما به صورت کف خواب باشند، کار انشعاب گیری و نصب لوله کشی فاضلاب برای حمام یا توالت جدید بسیار سخت خواهد شد.

در حالی که همانگونه که در بالا ذکر کردیم یکی از مزیت های لوله کشی زیر سقفی به لوله کشی کف خواب امکان گرفتن انشعاب جدید به لوله های فاضلابی بدون خرابی و صرف وقت و هزینه بالا است.

پس امکان اجرای لوله کشی زیر سقفی در ساختمان در حال سکونت یکی دیگر از مزیت های این استفاده از این روش به حساب می آید.

نتیجه گیری

اینطور می توان نتیجه گرفت که نوع ساختمان شما عامل بسیار تعیین کننده در انتخاب بهترین نوع لوله کشی فاضلاب در ساختمان است. پس این شما هستید که بر اساس نوع ساختمان خود می توانید بهترین نوع لوله کشی فاضلاب را برای ساختمان انتخاب کنید.

ولی این را به خاطر داشته باشید که همیشه بهترین روش لوله کشی در ساختمان این ضمانت را به شما می دهد که تا سالیان سال لزومی به خرج و هزینه های دوباره نیست و این هدف زمانی محقق می شود که از افراد متخصص و با تجربه در امر لوله کشی ساختمان خود استفاده کنید.

کاربران گرامی :

تیم فنی مهندسی و خدماتی تاسیسات مهندسی کاشان، آماده ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در این زمینه به شما بزرگواران می‌باشد. جهت دریافت مشاوره یا بهره‌مندی از خدمات ما، با شماره 09131615848 تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید

    ورود